Siber suçlar, kara para aklamak için bitcoin’e değerinin 10 katına kadar fiyat teklif edebiliyorlar. Ucuz bitcoin satışlarına sakın aldanmayın!

Coindesk’in güvenlik hizmetleri sunan Armor’un Eylül ayında yayınlanan raporuna dayanarak yayınladığı habere göre, karaborsalardaki siber suçlular kara para aklama riskinden kaçınmak için bitcoin satın alırken, piyasa değerinin 10 katına kadar ödeme teklif edebiliyorlar.

Süreç şöyle işliyor; 800 dolar değerindeki bitcoin karşılığında 10.000 dolar ödemeye yapılacağına dair ilanlar derin web sitelerinde (deepweb) paylaşılıyor. ödemenin PayPal hesabına veya Western Union ile adınıza yapılacağı belirtiliyor. Başlangıçta gerçek olamayacak kadar cazip bir seçenek gibi görünen bu durum aslında bütünüyle gerçek, 800 dolarlık bitcoin göndererek 10.000 doları hesabınızda görebilirsiniz ama sorun şu ki bu bütünüyle siber suçlar ile çalınmış bir para.

Teklifin çekici olmasının dışında siber korsanlar bu kaynakları doğrudan kendi hesaplarından değil yine ele geçirilmiş aracı banka hesapları “para katırı” üzerinden yapıyorlar.

Armor raporunda bu durumu “kesintisiz anahtar teslim kara para aklama servisi” olarak tanımlıyor. Öyle ki sadece bu şekilde kara para aklayan servislerin sayısı son zamanlarda artmaya başlamış durumda.

Çok yüksek değerleme ile bitcoin satanlar içinse tehlike çok büyük zira çalınan veya yasa dışı yollarla elde edilen paranın yasal takip sürecinde yolun sonu kendilerine ulaşıyor ve hiç beklemedikleri bir anda, hakkında en ufak fikirleri bile olmayan bir suç nedeniyle sorgulanabilir daha kötüsü ceza alabilirler.

Her ne kadar bitcoin ve kripto paralar artık suça aracılık konusunda ilk dönemleri kadar sabıkalı olmasalar da “eğer bir teklif gerçek olamayacak kadar iyiyse gerçek değildir, eğer gerçekse mutlaka bir sıkıntısı vardır” düsturunu elden bırakmamak lazım.

FinTech girişimleri ve bankacılık sektörünün bu gibi senaryolar için geliştireceği çözümler de giderek daha fazla önem kazanacaktır.