Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Akıllı telefonlar, hayatın her alanında olduğu gibi ödeme teknolojilerinde de önemli değişikliklere yol açıyor. mPOS olarak adlandırılan çözüm, POS’ların yerini telefonların almasını sağlıyor. Visa, First Data ve Samsung arasında gerçekleşen işbirliği mPOS alanındaki en yeni örnek oldu.

Gündemdeki önemli başlıklardan biri ise uluslararası para transferleri… MoneyGram, Visa Direct çözümünü kanallarına entegre ederken Mastercard ise R3 ile blockchain tabanlı bir çözüm geliştirmek için işbirliği yapıyor. Stripe’ın kurumsal kredi kartı çıkarması, Nissan’ın araçlarına RFID etiketler üzerinden ödeme özelliği eklemesi ve CaixaBank’ınkuantum hesaplama üzerine yaptığı çalışma, öne çıkan gelişmeler arasında yer alıyor.


1. mPOS Yarışı Kızışıyor: Visa, First Data ve Samsung’dan İşbirliği

POS terminallerinin yerini akıllı telefonların ve tabletlerin aldığı bir dünyaya doğru ilerliyoruz.

 • ING’nin Mastercard ile İstanbul’da, NAB’nin ise Visa ile Avustralya’da yaptığı pilot çalışmalar bu anlamda dikkat çekmişti.
 • Bu denemelere bir yenisi eklendi. Güçlerini birleştiren Visa, First Data ve Samsung, SoftPOS ismi verilen sistemi Polonya’da test edecek.
 • Berlin’de düzenlenen IFA isimli teknoloji fuarında tanıtılan çözümde, ek bir dongle’a ya da bluetooth bağlantısına ihtiyaç duyulmuyor. Uyumlu tablet ve telefonlar üzerinden NFC teknolojisi ile kartlı ve mobil ödeme alınabilecek.
 • Pilot çalışmanın ardından çözümün; Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Asya-Pasifik pazarlarında yaygınlaştırılması hedefleniyor.


2. MoneyGram, Visa Direct Altyapısı ile Para Transferi Yapılmasını Sağlayacak

Uluslararası para transferlerinde artan rekabet, geleneksel oyuncuları; satın alma, yatırım, işbirliği gibi yeni arayışlara itiyor.

 • Haziran ayında Ripple’dan yatırım alarak beklenmedik bir adım atan MoneyGram, bu kez Visa ile işbirliği yapıyor.
 • MoneyGram’ın web sitesi ve mobil uygulaması üzerinden kullanıcılar, Visa debit kartlarından yine Visa debit kartlara para transferi yapabilecek.
 • Hizmet ilk etapta ABD içerisindeki para transferlerinde geçerli olacak.
 • Yaygınlaştırılması planlanan çözümde ücretler 1,99 dolardanbaşlayacak.

3. Mastercard ve R3, Kurumlara Yönelik Uluslararası Para Transferi Çözümü Geliştirecek

Mastercard ve Visa, son dönemde anlık ödemeler ve uluslararası para transferi gibi kartlı ödemeler dışındaki alanlara odaklanıyor.

 • Mart ayında Transfast isimli uluslararası para transferi şirketini bünyesine katan Mastercard, bu kez R3 ile blockchain tabanlı bir kurumsal para transferi çözümü geliştiriyor.
 • Visa’nın dağıtık kayıt tabanlı çözümü B2B Connect’e yanıt niteliğinde olacak çözüm, R3’nin Corda Enterprise platformu üzerinde geliştirilecek.
 • Mevcut anlık ödeme şemalarına entegre edilmesi planlanan çözümün; maliyetli işlem ücretleri, likidite yönetimi ve standart eksikliği gibi konularda sektöre yardımcı olması amaçlanıyor.

4. Kurumsal Kredi Kartı Çıkaran Stripe, Doğu ve Orta Avrupa Ülkelerinde Hizmet Vermeye Başladı

Geçtiğimiz hafta Stripe Capital isimli kredi ürünüyle gündeme gelen San Francisco merkezli Stripe, bu kez Visa logolu kurumsal kredi kartı ürünü çıkardığını duyurdu.

 • Bu adımlarla online tahsilat yapan şirketlere kredi seçenekleri sunan Stripe, hizmet verdiği ülke sayısını da 45’e yükselttiğini açıkladı.
 • Stripe tarafından düzenlenen Sessions isimli konferansta yapılan duyuruya göre şirketin Connect isimli platformunun kullanımda olduğu pazarı, Doğu ve Orta Avrupa ülkeleri ile genişletti.
 • Bu kapsamda şirket; Estonya, Yunanistan, Letonya, Litvanya, Polonya, Portekiz, Slovakya ve Slovenya’da hizmet vermeye başladı.

5. Nissan, Brezilya’da Araçlara RFID Ödeme Özelliği Ekliyor

NissanBrezilya’da üretilen otomobiller ile elektronik geçiş, otopark, akaryakıt ödemelerinin otomatik olarak yapılmasını sağlayacak.

 • Bu kapsamda şirket; araçlarında, bir Fleetcor şirketi olan Sem Parar’ın RFID etiketlerini kullanacak.
 • Sem Parar ağında 1.300 otopark, 650 akaryakıt istasyonu, 300 McDonald’s araçla sipariş noktası ve 700 perakende satış noktası bulunuyor.
 • Özellik, yıl içerisinde hayata geçirilecek.


Bonus. CaixaBank, Risk Analizi Süreçlerinde Kuantum Hesaplamayı Deniyor

Geleneksel bilgisayarlarla çözülmesi neredeyse imkansız olan karmaşık görevleri yerine getirebilen kuantum bilgisayarlar, kurumlar tarafından test edilmeye başladı.

 • Bu kurumlardan biri olan CaixaBank; teknik çalışanlar, matematikçiler, risk analistlerinden oluşan bir ekip kurdu ve konut kredisi ve hazine bonosu süreçlerinde riski değerlendirmek için kuantum algoritmalarını denedi.
 • Denemeler kapsamında IBM’in açık kaynak kuantum hesaplama yapısı Qiskit kullanıldı.
 • Böylece Caixa, İspanya’da kuantum hesaplama üzerine çalışan ilk banka, dünyadaki ise sayılı bankadan biri oldu.
 • Banka, bundan sonraki süreçte teknolojiyi optimizasyon algoritmaları, makine öğrenmesi ve güvenli şifreleme metotlarında denemeyi planlıyor.
2008 yılında İTÜ İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan, 2016 yılında yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibine katılmıştır. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, BigTech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlara odaklanan Okan, BKM’nin hayata geçirdiği blockchain ve yapay zeka projelerinde de rol almıştır. Fintech dünyasındaki gelişmeleri derlediği haftalık bültenler kaleme alan Okan, kariyerini Haziran 2021’den bu yana Inveo Yatırım Holding’de sürdürmektedir.