ING, uluslararası ölçekte yaptığı bir ankette kripto para birimleri, paranın devrimi ve nakitsiz geleceğe dair birtakım sorulara yanıt aradı.

Son yıllarda popülaritesi hızlı artan kripto para birimleri henüz tüm kullanıcıları ikna edebilmiş değil. Buna karşın insanların ödeme şekillerinin uçtan uca değişmeye başladığı da aşikar. Peki kripto para birimleri gerçekten ödeme dünyasının geleceğini mi oluşturuyor? Öyleyse insanlar henüz bunun farkına varabildiler mi?

15 ülkede 1000’den fazla katılımcıyla gerçekleştirilen anketin sonuçlarından bazı önemli bulgular şunlar:

  • Türkiye’deki katılımcıların %62’si kripto para birimlerinin geleceği hakkında olumlu bir görüşe sahip. Trükiye bu konuda başı çekerken onu %44 ile Romanya, %43 ile de Polonya takip ediyor. ABD’de kripto para birimlerinin geleceğini olumlu bankaların oranı ise %31 seviyesinde.
  • Raporda bu olumlu tutuma karşın kripto para birimleri hakkında bilgi seviyesinin yüksek olmadığı vurgulanıyor.
  • Avrupa’daki katılımcıların %32’si kripto para birimlerini online harcamaların geleceğini oluşturacağını düşünüyor. %35’lik kısmı da Bitcoin gibi para birimlerinin önümüzdeki 12 aylık süreçte fiyatının artacağı görüşünde.
  • Türkiye’deki katılımcıların %55 oranındaki büyük bir kısmı kripto para birimlerine yönelik bilgileri online araştırmalardan elde etmiş. Haberlerden öğrenenlerin oranı ise %15 seviyesinde. Buna karşın Hollanda’da %46’lık bir kesim kripto para birimleri hakkındaki bilgileri haberlerden elde etmiş.
  • Türkiye’dekilerin %63’ü bankaların kripto para birimi hesapları sunması gerektiğine katılıyor. Avrupa genelinde ise %40’lık bir kesin buna katılmıyorken sadece %27’lik bir kesim olumlu yaklaşıyor.
  • Türkiye’dekilerin %43’ü sosyal medya aracılığıyla aileye ya da arkadaşlara para gönderilebilmesi gerektiğini düşünürken Avrupa genelinde %66’lık bir kesim buna katılmıyor.

ING’nin raporu hakkında dadaşa fazla detaya aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

From cash to crypto: The money revolution