Avrupa’nın en büyük 5 FinTech girişiminden biri olan TransferWise üst üste üçüncü mali çeyrekte de kâr açıkladı. CNBC’nin haberine göre şirket önceki mali yıla oranla %66 daha fazla kâr elde etti.

Peter Thiel ve Sir Richard Branson’ın desteklediği Londra merkezli şirket Mart ayında sona eren mali yılda 223 milyon dolar gelir elde ettiğini açıkladı. Bir önceki senenin aynı döneminde bu değer 146 milyon dolar olarak açıklanmıştı. Şirketin net kârı ise 12.8 milyon dolar olarak açıklandı.

FinTech unicorn’u olan TransferWise son olarak Mayıs ayındaki yatırım turundan sonra 3.5 milyar dolar değerlemeye ulaşmıştı. Bankalardan, MoneyGram ve WesternUnion gibi para transferi şirketlerinden daha düşük ücretlerle sınır ötesi para transferine imkan sunan şirket endüstriyi değiştirerek FinTech sektöründe dikkatleri üzerine topluyor.

2011 yılında Estonyalı Taavet Hinrikus ve Kristo Kaarmann tarafından kurulan şirket döviz takas ücretlerini daha şeffaf hale getirmek için yola çıkmıştı.

Şirketin CEO’su Kaarman CNBC’ye verdiği röportajda sürekli olarak kâr açıklayan nadir unicornlardan olduğunu dile getirdi.

FinTech girişimi, banka havaleleri, banka kartları ve kredi kartları gibi ödemelere izin vererek bir banka ile iş yapmaya alternatif sunuyor. Küresel çapta 6 milyon müşterisi bulunan şirket her ay yaklaşık 5 milyar dolar değerinde işlem gerçekleştiriyor. Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca şirket, çoklu para birimi destekleyen banka kartı ve işletmeler için döviz hizmeti de dahil olmak üzere platformuna yeni teklifler ekledi.

Her şeyi daha hızlı, daha ucuz ve daha kolay yapmanın bir yolunu sunan TransferWise’ı finansal hizmetler sektöründe değişim yaratan bir FinTech girişimi olarak gösterebiliriz.

KaynakCNBC