Global Data’nın verilerine göre 2020 yılında Güney Kore’deki kartlı ödemeler nakiti geride bırakarak dominant ödeme yöntemi haline gelecek.

Güney Kore’deki kart piyasası yüksek kart kullanım oranı ve kartla ödeme sıklığı açısından oldukça gelişmiş bir pazar. Global Data’nın “South Korea Cards & Payments: Opportunities and Risks to 2023” adlı raporu da ülkedeki tüketicilerin kartlı ödemeler için hevesli olduklarını ortaya koyuyor.

Bu durum özellikle kredi kartları için geçerli. 2019 yılında ülkede gerçekleştirilen kredi kartı ödemelerinin sıklığı Fransa, Kanada, ABD ve İngiltere’den çok daha yüksek.

Rapora göre Güney Kore’de kredi kartı ödemelerinin değeri 2015 yılında 495.7 milyar dolar değerindeyken 2019 yılında bu 644 milyar dolar değerine ulaştı. 2022’de ise 820 milyar dolar değerine ulaşması bekleniyor.

Yüksek finansal farkındalık, güçlü ödeme altyapısı ve sürekli yeniliklere odaklanmak ülkede kart kullanımın artmasına yol açan faktörlerden bazıları.

Kredi kartları dominasyonunu sürdürürken banka kartları da ödemeler için gittikçe daha fazla kullanılıyor. Bu durum, artan kart borcunu dizginleme ve banka kartı kullanımını teşvik etmeye yönelik devlet politikalarıyla da destekleniyor. Örneğin, banka kartı sahipleri yaptıkları harcamalarda %30’a kadar vergi indiriminden yararlanabiliyorlar.

Güney Kore için nakitsiz bir toplum çok da uzakta değil. Ülkenin teşvik edici devlet politikaları ve güçlü ödeme altyapısına sahip olması bu benimsemeyi artıran en büyük faktörlerden birkaçı olarak gösterilebilir.

Daha fazla detay için Global Data’nın raporuna buradan ulaşabilirsiniz