Capgemini tarafından hazırlanan World Payments Report’un 2019 versiyonu hafta içerisinde paylaşıldı. Raporda; nakitsiz ödemelerde Rusya, Hindistan ve Çin’in gösterdiği büyüme oranlarına dikkat çekiliyor. Online ödeme devi Stripe aldığı yeni yatırımda 35 milyar dolar değerlemeye ulaşırken bankalarla fintech’ler arasındaki veri paylaşımını kolaylaştıran Plaid ise aralık ayında aldığı yatırıma Visa ve Mastercard’ın da katıldığını açıkladı.

Starbucks, Japonya’da temassız ödeme yapılabilen ürünlerine kalemi eklerken ürünün 40 dolar karşılığında satılacağı açıklandı. Haftanın belki de en önemli yeniliği ise Revolut’tan geldi. 14 Eylül’de yürürlüğe giren SCA kurallarına göre ardışık temassız ödemelerde 5 işlem veya 150 euro limiti dolduğunda temassız ödemeler reddedilecek ve bu limitler dolduğunda işlemlerin Chip&PIN olarak gerçekleşmesi beklenecek. Bu şekilde reddedilecek temassız işlemlerin sayısını azaltmak isteyen Revolut, mobil uygulama üzerinden söz konusu limitlerin sıfırlanmasını sağlayacak.


1. Nakitsiz Ödemelerin Lokomotifi Gelişmekte Olan Pazarlar

Capgemini tarafından hazırlanan “World Payments Report 2019”raporuna göre dünyada nakitsiz ödeme adedi 2017 yılında %12 büyüdü ve 540 milyara yaklaştı.

 • Nakitsiz ödeme adedi büyüme oranları Rusya’da %40, Hindistan’da %39, Çin’de %35 olarak kaydedildi. Bu oran ABD’de %5, Avrupa’da %6,9’da kaldı.

Haftanın FinTech Gelişmeleri - 22.09.2019

 • Ödeme araçları arasında en hızlı büyüyen %17 ile debit kartlar olurken onu, %11’lik oranla kredi kartları takip etti.
 • Çalışma kapsamında anket yapılan bankaların %63’ü, BigTech’in giderek daha büyük bir tehdit haline geldiğini düşünüyor
 • Öte yandan bankaların %48’i ise açık API’leri, düzenlemelerin gerektirdiğinin ötesinde kullanıma sunmayı planlıyor.

Haftanın FinTech Gelişmeleri - 22.09.2019


2. Revolut, Yeni Güvenlik Adımı ile SCA’in Temassız Ödemelere Olumsuz Etkisini Azaltacak

14 Eylül’de yürürlüğe giren güçlü müşteri doğrulama (SCA) kuralları, art arda yapılan beşinci temassız ödemede veya bu ardışık ödemelerde toplam tutarın 150 euro’yu bulması halinde müşterilerin doğrulanmasını zorunlu tutuyor.

 • Bu sürecin yaygın olarak kullanılan çözümü, söz konusu limitin aşıldığı temassız işlem sırasında POS üzerine kart şifresinin tuşlanmasıdır. Ancak SCA, bu senaryoda temassız işleme izin vermiyor ve işlemin Chip&PIN olarak gerçekleşmesini istiyor.
 • Revolut ise ardışık temassız ödeme tutarı 150 euro’ya yaklaştığındamüşterilerine bildirim gönderecek ve uygulama üzerinden temassız işlem limitini sıfırlama imkanı verecek. Böylece müşteriler, sonraki işleminde 150 euro limitine takılmayacak ve PIN girmek durumunda kalmayacak.
 • Mobil temassız ödemeler (Apple Pay, Google Pay vb.) ve toplu taşıma, otomat, park ücreti gibi unattended terminallerdeki temassız ödemeler ise düzenlemenin kapsamında yer almıyor.

3. Stripe 35 Milyar Dolar Değerlemeye Ulaştı

Son haftalarda bir kredi ürünü olan Stripe Capital’ın yanı sıra bir de kurumsal kredi kartı kullanıma sunan Stripe, bu kez dev bir yatırım haberiyle karşımıza çıktı.

 • Stripe; General Catalyst, Sequoia Capital ve Andreessen Horowitz’in katıldığı turda 35 milyar dolar değerleme üzerinden 250 milyon dolar yatırım aldı.
 • Bir önceki yatırım turunda Stripe’ın değerlemesi 22,5 milyar dolar olmuştu.
 • Yatırım, kurumlara yönelik yeni çözümler geliştirilmesi ve uluslararası yaygınlaşma amacıyla kullanılacak.

4. Visa ve Mastercard’dan Yatırım Alan Plaid, Wells Fargo’ya Veri Paylaşımı Hizmeti Verecek

Finans kurumlarının, müşteri verilerini üçüncü parti kurumlarla paylaşılmasını sağlayan Plaid’in yükselişi sürüyor.

 • Aralık ayında 2,65 milyar dolar değerleme ile 250 milyon dolar seri C yatırımı alan Plaid, tura Visa ve Mastercard’ın da katıldığını açıkladı.
 • Tura katılan şirketler arasında Goldman Sachs, Citigroup ve American Express de bulunuyordu.
 • Öte yandan şirket, veri paylaşım hizmeti sunmak için anlaştığı kurumlar arasına Wells Fargo’yu ekledi.
 • İşbirliği kapsamında Wells Fargo müşterileri; Plaid ile çalışan üçüncü parti şirketlerle veri paylaşılması için bankanın uygulaması üzerinden onay verebilecek veya daha önce verdiği onayı iptal edebilecek.
 • Robinhood, Coinbase, Betterment, Venmo, Acorns, Transferwisegibi oyuncular, Plaid’in hizmetini kullanıyor.

5. Starbucks, Japonya’da Temassız Kalem Satmaya Başladı

Kahve devi Starbucks, Japonya’da “Starbucks Touch: The Pen” isimli, temassız ödeme yapabilen kalemi 40 dolar (4.000 yen) karşılığında satmaya başladı.

 • Dijital cüzdanla eşleştirilen ve 10 dolar bakiye yüklü olarak satın ürünle temassız ödeme yapılabiliyor.
 • FeliCa teknolojisiyle de uyumlu olan kalem, Starbucks Touch markası altında satışa sunulan ilk ürün değil.
 • Daha önce telefon kılıfı, şişe ve cüzdan gibi ürünleri de satışa sunulmuştu.
2008 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan; 2016 yılından bu yana ise çalışmalarını, yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibi bünyesinde yürütmektedir. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, bigtech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlar Okan’ın odaklandığı alanlar arasında yer alıyor.