Telecoming tarafından yapılan araştırmaya göre Avrupa’daki dijital bilet piyasasının 150 milyar dolar değerini geçeceği tahmin ediliyor.

Kullanıcılar halihazırda ulaşım, spor etkinlikleri, konserler ve diğer eğlence gösterileri için fiziksel bilet almak yerine daha uygun bir seçenek olarak dijital biletleri tercih ediyorlar.

Telecoming’in verilerine göre, 2019’un sonunda, bilet gerektiren hizmetleri satın almak veya erişmek için elektronik cihazlar kullanan 1,2 milyarda fazla kullanıcı olacak. Bu rakam beş yılda 2,2 milyar kullanıcıya ulaşacak.

Araştırmanın dikkat çeken diğer bulguları ise şöyle:

  • Avrupa’da yaklaşık 430 milyon kullanıcı 2019’da dijital bilete geçti. 2023 yılında 593 milyon kullanıcıya ulaşacak.
  • Avrupa tek başına dünyadaki online bilet kullanıcılarının %26’sını temsil ediyor.
  • 4 ülke Avrupa’daki dijital bilet kullanıcılarının %36’sını kapsıyor: İngiltere (49 milyon), İspanya (39 milyon), Fransa (36 milyon) ve Almanya (33 milyon)
  • Küresel dijital bilet piyasasının cirosunun 2019 yılında 627 milyar euroyu aşacağı tahmin ediliyor Bunun 150 milyar euroluk kısmını ise Avrupa oluşturacak.
  • 2023 yılında Avrupalıların dijital biletler için 178 milyar euro harcaması beklenirken dünya genelinde bu değerin 775 milyar euroya ulaşması bekleniyor.

Mobil cihazların, FinTech çözümlerinin ve ödeme yöntemlerinin gelişmesi dijital dünyadaki birçok alanda olduğu gibi bilet piyasasına da doğrudan etkisi oldu. Kullanıcılar artık kuyruğa girip fiziksel bilet almak yerine mobil cihazlarıyla hızlı bir şekilde işlemlerini gerçekleştirmek istiyorlar. Dijital biletlerin ve mevcut ödeme yöntemlerinin sunduğu rahatlık bu piyasanın hızla büyümesine yol açıyor.

KaynakTelecoming