McKinsey’in araştırmasına göre ödemeler piyasası geçtiğimiz yıl 1,9 trilyon dolar gelir elde etti. Bu gelirin çoğunluğu ise Asya-Pasifik bölgesinden geliyor.

Araştırmaya göre dijital ödemeler nakitin yerini aldıkça Asya-Pasifik bölgesindeki finansal kuruluşlar yaptıkları hamlelerle piyasadaki gelirin büyük bir kısmını evlerine götürdüler.

Danışmanlık firmasının verilerine göre geçtiğimiz yıl Asya-Pasifik bölgesi dijital ödemelerden 880 milyar dolar gelir elde etti. Kıyaslayacak olursak Kuzey Amerika bölgesi 515 milyar dolar, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika 345 milyar dolar ve Latin Amerika 210 milyar dolar gelir elde etti.

İşlemlerden elde edilen gelir yılda yaklaşık yüzde 6 oranında artıyor ve McKinsey, büyümenin devam ederek 2023 yılına kadar 2.7 trilyon dolar gelir elde edilmesini beklediğini söylüyor.

Asya-Pasifik bölgesinde elde edilen gelirlerin yarısında fazlasını ticari ödemeler oluşturuyor. Bu oran Kuzey Amerika’da yüzde 35 seviyesinde. Avrupa’da ise elde edilen gelir daha dengeli bir dağılım gösteriyor.

McKinsey’in raporuna göre Çin’deki dijital işlemler 2018 yılında 605 milyar dolar gelir getirdi. Bu da ABD’den yaklaşık 100 milyar dolar daha fazla gelir anlamına geliyor. Ayrıca Çin tek başına Asya-Pasifik’teki ödeme gelirlerinin üçte birini oluşturuyor. Çin’deki mobil ödeme piyasasında Alipay ve WeChat Pay ikilisi dikkat çekerken elde edilen gelirin yüzde 60’ı ticari faaliyetlerden geliyor.

KaynakQuartz