Tüketici derneği Which? tarafından yapılan bir araştırmaya göre 2015 yılından sonra Birleşik Krallık’taki banka şubelerinin üçte birinden fazlası kapandı. Kalanların ise birçoğu çalışma saatlerini düşürdü.

Tüketici derneğinin araştırması, Ocak 2015 ile Ağustos 2019 arasını kapsıyor. Elde edilen verilere göre bu zaman diliminde toplam 3303 banka şubesi kapanmış. Bu da yüzde 34’lük bir orana tekabül ediyor.

Verilere göre HSBC kendi ağını yüzde 42 oranında azaltarak 442 şube kapattı. Barclays ise yüzde 33 oranında azalma yaşayarak 481 şube kapattı. Which? bu değerlerin çok daha yüksek olabileceğini çünkü bankaların şube kapatma bilgilerini tam olarak paylaşmadığını da belirtmeden geçmiyor.

Diğer büyük bankaların durumuna bakacak olursak: Lloyds yüzde 31 küçülmeyle 404 şube, İskoçya Bankası yüzde 32 küçülmeyle 95 şube ve Halifax yüzde 11 oranında küçülmeyle toplamda 70 şube kapatmış.

Birleşik Krallıkta açık kalan banka şubelerinin 298’i ise haftada 4 gün ya da daha az çalışma saatleri ile işletiliyor. İskoçya’da bulunan 11 şube haftanın sadece 1 günü, 35 şube ise sadece iki günü hizmet veriyor.

Birleşik Krallık’taki tüketicilerin yaklaşık yüzde 30’u hala online bankacılık hizmetlerini kullanmıyor. Tüketici derneği Which? bankaların daha yenilikçi yollar keşfetmeleri gerektiğini söylüyor.

KaynakFinextra