AdviceRobo, işlemsel veri sınıflandırması ve temerrüt tahminleri için kredi kurumlarına yeni bir PSD2 API’si sunuyor.

Tüketicilerin ve işletmelerin ödeme işlemlerine dair yeni bir Avrupa yasası olan Ödeme Hizmetleri Yönergesi 2 (PSD2) AB bankacılık piyasasındaki rekabeti artırmayı, ödeme işlemlerinde daha fazla yenilik yapılmasının teşvik edilmesini ve müşterilerin daha iyi korunmasını amaçlıyor. Birçok AB ülkesinde yürürlüğe giren yönerge nedeniyle bankalar, ödeme ve hesap bilgisi hizmetlerinin iyileştirilmesine yönelik fırsatları araştırıyor ve keşfediyorlar.

Bir finans teknolojisi olan AdviceRobo da Avrupa’da pan-Avrupa sınıflandırması ve temerrüt tahmini sunan, bankaların ileri düzey kredi kararları için işlem verilerini kullanmasına yardımcı olan CatRobo API’sini piyasaya sürüyor.

Kredi kurumları için avantajları

Yapay zeka tabanlı kredi risk yönetimi çözümleri sunan AdviceRobo, son 6 ay içinde kendi başvurusunda bulunan tüketicilerin işlemsel verilerine dayanan yeni bir yapay zeka tabanlı tahmin modeli geliştirdi. AdviceRobo’nun API’si, harcama kategorilerine dair içgörüler ve her müşteri için ileri düzey temerrüt tahmini sunacak kredi kurumlarının kredi kararlarını daha iyi şekilde vermesini sağlayacak.

Çözüm, işlemlerin yüzde 70’ini otomatik olarak sınıflandırıyor. AdviceRobo’nun kolektif istihbaratı, son teknoloji bir kredi istihbaratı çözümü sunarak kredi kurumlarının kendi geliştirme maliyetlerini azaltıyor. Bu, kaynak verimliliğini, üretkenliğini ve rekabet gücünü artıracaktır. CatRobo’ya güç veren motor, AdviceRobo’nun yapay zeka ile birlikte davranışsal ve psikografik modelleme konusundaki temel yetkinlikleriyle destekleniyor.

Genel uygulama

Farklı biçimde hizmet sunan Hollanda bankaları için ek bir avantaj, API’nin bankaların üzerinde çalıştığı farklı veri biçimlerini otomatik olarak dönüştürmesidir. AdviceRobo diğer ABD bankaları için ülkeye göre birkaç hafta içinde bu şekilde özelleşebilmektedir.

AdviceRobo’nun CEO’su Diederick can Thiel, bu devrim yaratan API’den gurur duyduğunu söylüyor. “Müşteri tabanının kalitesini daha iyi kavramak için kredi riski yöntemine dair ihtiyacı karşılıyor. Ayrıca, bu konuda KPMG ile yakın iş birliğinde olmak beni gururlandırıyor. Finansal açıdan daha sağlıklı bir dünya yaratma konusunda iş birliğimizin gücünü gösteriyor