Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetin yakında vatandaşlar için kripto para ile ödeme yöntemini etkinleştireceğini söyledi.

Maduro, televizyonda yayınlana basın toplantısında “ücretsiz ulusal ve uluslararası ödemeler” yönteminin herkesin bankacılık işlemleri yapmasına olanak tanıyacağını ifade etti.

Maduro konuyla ilgili olarak: “Maliye Bakanlığı ve Venezuela’nın merkez bankası çok yakında aktif hale getireceğimiz birtakım yeni araçlara sahip; bunlarla herkes bankacılığın yanı sıra merkez bankasının hesaplarından ulusal ve uluslararası ödemeleri gerçekleştirebilecek. Venezuela kripto para birimi dünyasındaki çalışmalarını sürdürüyor.” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz haftalarda Venezuela merkez bankasının uluslararası rezervlerine bitcoin (BTC) ve ether (ETH) gibi kripto para birimlerini eklemekle ilgilendiklerine dair haberler almıştık.

Venezuela ayrıca ülkenin petrol rezervleri ile desteklenen Petro adında devlet tarafından basılan bir kripto para birimine de sahip. Maduro diğer ülkelerin Petro’yu kabul etmesi ve ABD dolarına alternatif olarak petrol piyasaları ve küresel ticaret için kullanmaları için ikna girişimlerinde de bulunmuştu.

Ciddi bir krizin içinde olan Venezüella kripto para birimleriyle ödeme yapılmasına imkan tanıyarak vatandaşlarına alternatif ve daha kolay bir ödeme yöntemi sunmayı hedefliyor.

KaynakTheBlock