Finextra’nın ev sahipliği yaptığı EBAday2019 etkinliğinde banka yöneticilerinin yüzde 81’inin dijital dönüşümü etkili bir şekilde gerçekleştirmek için FinTech’lerle işbirliğini tercih ettikleri vurgulandı. 

Dahası, katılımcıların yüzde 8’i dijital dönüşüm için kendi başlarına bir işletme katmanı oluşturmayı, yüzde 6’sı dış kaynaklardan yararlanmayı ve yüzde 5’i de yeni bir banka kurmayı tercih ediyor. Finextra’nın etkinlikte duyurduğu “The Future of Payments 2019” raporu bu yılın geleneksel bankalar için dönüşüm yılı olduğunu vurguluyor.

Finansal kurumlar, tüketicilerin talebine ayak uydurmak ve yeni teknolojilerden faydalanarak müşterilere seçenekler sunmak adına adeta oyuna dahil olmaya zorlandı diyebiliriz. Bugün bireysel müşteriler mobil cihazları aracılığıyla çek bozdurabiliyor, para transferi yapabiliyor ve krediye başvurabiliyorlar. Tüm bunlar uygulama çağında olduğumuzu gösteren belirtiler. Hal böyle olunca köklü finansal kurumların da bu gelişmelere kayıtsız kalması olanaksızdı.

EBAday etkinliğinde katılımcılara dijital dönüşümü nasıl tarif edecekleri soruldu. Yüzde 55’i bunun kurumun yapısını tamamen değiştirmek olduğunu söylerken yüzde 20’si maliyetleri azaltacak daha yenilikçi ürünler sunmak, yüzde 13’ü temel bankacılık işletim sistemlerini yenilemek ve yüzde 12’si ise mobil gibi dijital kanallar yaratmak olduğunu söyledi.

Eski sistemlere sahip geleneksel bankalar dijital dönüşümün hızına ayak uydurmakta zorlanıyorlar. Bununla birlikte, geniş bir müşteri kitlesinin avantajı, piyasa varlığı ve güçlü sermaye ile birlikte FinTech’lerle ortak çalışabilme kabiliyeti yerleşik bankaların önemli avantajlarından biri.

Dijital dönüşümün etkileri hakkında daha detaylı bilgi için Finextra’nın The Future of Payments 2019 raporunu indirebilirsiniz.