Mastercard, bankaların yetkilendirme sistemlerindeki potansiyel güvenlik açıklarını proaktif olarak belirlemelerine yardımcı olmak için “Tehdit Taraması” (Threat Scan)adlı bir hizmet başlattı.

Boston Consulting Group’a göre siber saldırılar, finansal hizmetler şirketlerine diğer sektörlerdeki şirketlerden 300 kat daha fazla etki ediyor. Dolayısıyla bu alana yönelik geliştirilen hizmetler oldukça büyük bir önem arz ediyor.

Mastercard’ın yeni hizmeti, kart verenlere yönelik bilinen sahtecilik saldırılarını taklit ederek yetkililerin güvenlik açıklarını tespit etmesi adına mevcut güvenlik araçlarını tamamlamak için tasarlandı. Böylelikle kart verenler tarama sonuçlarını anlık olara görebilir ve zayıf noktaları tespit ederek bunları gidermek için harekete geçebilirler.

Mastercard’ın güvenlik ve siber yeniliklerden sorumlu Başkan Yardımcısı Johan Gerber konuyla ilgili olarak: “Tehdit Taraması, müşterilerimizin bir adım önde olmalarını, daha hızlı hareket etmelerini ve onların saldırılara maruz bırakılma riskini en aza indirmelerini sağlar. Siber saldırılar hızla ve karmaşık bir şekilde büyüdükçe ödeme sistemlerimize olan güveni arttırmamız oldukça önemli” ifadelerini kullandı.

Finansal teknolojilerin gelişmesi ve özellikle mobil cihazlarla hayatımıza iyice girmesiyle birlikte siber saldırılar da ekseriyetle bu alana yönelmiş durumda. Bu nedenle özellikle finans dünyasının içinde bulunan kurumların bu tür güvenlik çözümleri geliştirmeleri, bankacılık işlemlerini rahat bir şekide gerçekleştirebilmek adına oldukça büyük bir önem taşıyor.

KaynakFinextra