Financial Times’ın haberine göre Zomato, Çin merkezli ödeme devi Ant Financial ile 600 milyon dolar değerinde bir yatırım için görüşüyor.

Ant halihazırda Paytm ve Paytm Mall gibi Hindistan merkezli şirketleri de elinde bulunduruyor. Zomato, Ant’in Çin’deki Alipay benzeri bir hizmete sahip olmasına yardımcı olabilir. Böylelikle kullanıcılar tek bir yerden taksi çağırma, yemek sipariş etmek, faturalarını ödeme ve yatırım yapma gibi işlemlerini gerçekleştirebilir.

Konu hakkında doğrudan bilgisi olduğunu söyleyen bir kişi Financial Times’a “Zomato Paytm ile oldukça yakın çalışıyor çünkü ödemeler içn en iyi kullanım senaryosu yiyecektir” açıklamalarında bulundu.

11 yıllık Zomato 24 farklı ülkede 10.000 şehirde hizmet veriyor. Her ay yaklaşık 100 milyondan fazla kişi Zomato’nun hizmetlerinden yararlanıyor. Şirket 2020’nin ilk mali çeyreğinde 205 milyon dolar gelir açıkladı. Bu miktar geçen yılın aynı döneminden bu yana yüzde 225 artış anlamına geliyor.

Ant Financial’ın bu hamlesi Çinli teknoloji şirketlerinin Hindistan’ın kazançlı ve büyüyen e-ticaret pazarının bir parçasını alma arzusunu gösteriyor.

Alibaba’nın rakibi Tencent de Hindistan’daki varlığını güçlendirmek istiyor. Hal böyle olunca Hindistan hükümeti yabancı şirketlerin büyük miktarlarda yerli şirket satın almaları konusunda temkinli davranıyor.

KaynakFT