Dubai sakinleri gelecek yıldan itibaren toplu taşıma ödemeleri mobil cihazlar aracılığıyla gerçekleştirebilecekler.

Eski Nol kart alternatif olarak kullanılan sanal Nol kart ekim ayında düzenlenecek olan Expo 2020 başlamadan önce Dubai metrosunda kullanılabilecek.

Kullanıcılar kartın uygulamasını indirerek giriş ve çıkış yapmak için metro istasyonlarındaki elektronik kapılara telefonlarını dokundurarak ödeme işlemlerini gerçekleştirebilecekler.

Ayrıca yolcular yeni bir kart satın alabilecek ve mevcut bakiyelerini dijital sürüme aktarabilecekler. Sanal kart kullanıcıların banka hesabına bağlanacak ve kullanıcıların 50 dirhem ile 1000 dirhem arasında harcama yapmalarına olanak tanıyacak.

Dubai Yollar ve Ulaşım Otoritesi’nde otomatik bilet toplama direktörü olan Mohamad Al Khayat konuyla ilgili olarak: “Sakinlerimizi ve ziyaretçilerimiz mutlu etmek istiyoruz. Bu çözüm yolcular için rahatlık sağlayan kullanımı kolay bir özelliktir ve insanlar kartı yurt dışından da indirebilirler.” ifadelerini kullandı.

Bay Al Khayat, sanal kartın metro istasyonlarında da tıkanıklığı azaltmaya yardımcı olabileceğini de sözlerine ekledi.

Gelecek sene piyasaya sürülmesinin ardından yolcular bu mobil ödeme çözümünü halka açık parklara girmek, park ücretlerini ödemek gibi şeyler için de kullanabilecek.

Al Khayat bu girişimin, hükümetin Dubai’yi dünyadaki en akıllı şehir yapma yolunda güçlendireceğini söylüyor.