İngiltere merkezli banka NatWest, 3 aylık biyometrik kredi kartı testine 150 müşteriyle brlikte başladı.

Banka daha önce biyometrik banka kartlarını test etmişti. Kredi kartında ise ilk kez biyometrik teknolojileri kullanacak. Biyometrik kredi kartları, kullanıcıların parmak izi doğrulama yöntemiyle temassız olarak ödeme yapmalarına imkan tanıyor. Kullanıcılar bu kartlarla 100 sterline kadar ödemelerini gerçekleştirebiliyorlar. Daha önce bu sınır 30 sterlin olarak belirlenmişti.

NatWest’i biyometrik kartları, kart terminalinden gücünü alıyor. Bir müşteri kartını okuttuğunda kartta yanan yeşil ışık parmak izinin başarıyla eşleştirildiğini gösteriyor. Böylelikle müşteriler ödemelerini gerçekleştirebiliyorlar.

NatWest inovasyon direktörü Georgina Bulkeley konuyla ilgili olarak: “Biyometrik banka kartımızın başarılı pilot uygulamasından sonra, teknolojiyi kredi kartlarıyla daha fazla test etmek istiyoruz. Bu, son yıllarda kart teknolojisindeki en büyük gelişme. Bir PIN girmek zorunluluğu olmaması yalnızca güvenliği arttırmakla kalmıyor aynı zamanda ürünler veya hizmetler için ödeme yapmayı müşterilerimiz için daha kolay hale getiriyor.” ifadelerini kullandı.

NatWest, İngiltere’deki müşterilerine bu hizmeti sunmak için Mastercard ve dijital güvenlik şirketi Gemalto ile birlikte çalışıyor.