Küçük ve orta ölçekli işletmeler odaklı bir dijital banka Tide, Tokyo merkezli SBI Holdings’e bağlı bir kuruluş olan Strategic Business Innovator (SBI) tarafından yeni bir yatırım aldı.

Yapılan basın açıklamasında yatırımın miktarından bahsedilmiş de The Telegraph, Japonya merkezli yatırım devinin İngiliz FinTech girişimine 44 milyon sterlin değerinde bir yatırım yaptığını öne sürüyor. Yatırım, SBI yapay zekası (AI) ve blokzinciri fonu (SBI A&B Fonu) aracılığıyla yapıldı.

2016 yılında kurulduğundan bu yana 150’den fazla çalışana ve 100.000 üyeye sahip olan Tide, büyümesini hızla sürdürüyor. Girişim, geçtiğimiz ay ‘Tide Plus’ adlı ilk ücretli planını yayınladı. Bu plan KOBİ’lere çalışma saatleri için telefon desteği, 24 saat yasal yardım hattı ve ayda 20 adet ücretsiz transfer sağlıyor. Ücreti ise aylık 11,99 sterlin olarak belirlenmiş.

SBI’nın A&B Fonuna sermaye sağlayan 120 şirket bulunuyor. Bu da Tide’a hizmetini, hem Japonya’dan hem de dünyanın dört bir yanındaki 120 yeni müşteriye sunma fırsatı veriyor. Bu model yatırımların açık inovasyona girmelerini sağlıyor. Tide küresel tanınırlık ve büyümeden faydalanırken kendi şirketinin değerini yükseltiyor.

Yapay zeka ve blockchain teknolojilerine yönelik ilginin arttığını vurgulayan SBI Investment ayrıca nesnelerin interneti, robotik gibi alanlara da yatırım yapmayı planlıyor.