Rus internet şirketi Mail.Ru yaptığı açıklamada, Alibaba Group’un mobil ödeme kolu Alipay ile birlikte Rus Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) ve diğer iki Rus ortak ile ortak bir girişim için anlaştıklarını söyledi.

Kirill Dmitriev’in Reuters’a yaptığı açıklamaya göre RDIF, Rus mobil grubu Megafon ve Mail.Ru, Alibaba ile AliExpress Russia adında başka bir ortak girişim kurma konusunda da anlaştı.

Rus hissedarlar tarafından kontrol edilen AliExpress, Rusya’nın yıllık cirosu 14 milyar doların üzerinde olan ve hızla büyüyen e-ticaret pazarını hedefleyecek. Tüketiciler, giyim ve tüketici elektroniği de dahil olmak üzere ürünleri çevrimiçi olarak satın almak için AliExpress’i kullanabilecekler. Mail.Ru, AliPay ortak girişiminin AliExpress anlaşması tamamlandıktan sonra devam edeceğini söylüyor.

Ayrıca Dmitriev, AliExpress’in küçük ve orta ölçekli Rus şirketlerinin Asya pazarlarına erişmesine yardımcı olacağını da söyledi

RDIF, Rusya’nın Suudi Arabistan, Japonya ve Çin dahil olmak üzere diğer ülkelerle bağlarını geliştirmede önemli bir rol oynuyor. Rusya, 2014 yılından beri, Ukrayna krizinin getirdiği batı yaptırımlarından sonra, Çin ve Asya ile olan bağlarını güçlendiriyor. Bu zamana kadar petrol üretimi ve gaz alımı gibi alanlarda geçmiştekinden çok daha sıkı bağlantılar kurdular. FinTech alanındaki ortaklıkların da devam etmesi oldukça muhtemel.