Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini LinkedIn hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Mobil ödemeler alanında son dönemin en hızlı oyuncusu Samsung Pay oluyor. Geçtiğimiz hafta Finablr işbirliğiyle uluslararası para transferi çözümünü hayata geçiren Samsung Pay, şimdi de sanal bir ön ödemeli kart olan Cash’i kullanıma sundu. Çinli dev oyuncular Ant Financial ve Tencent ise Hindistan pazarına olan ilgilerini, yeni yatırımlarla bir adım daha ileri taşıyor.

İtalya bankası Intesa Sanpaolo’nun IoT tabanlı çözümüyle otomatları akıllandıran MatiPay’e yatırım yaptığı haftada, Intuit’in Visa Direct ile geliştirdiği çözümü hayata geçirmesi ve NatWest’in biyometrik kartlarla ilgili denemelerine kredi kartlarıyla devam etmesi dikkat çeken haberler arasında yer aldı.

1. Samsung Pay’den Sanal Ön Ödemeli Kart: “Cash”

Geniş fonksiyon setine sahip bir platforma dönüşmek isteyen Samsung, geçtiğimiz hafta Finablr isimli şirketle işbirliği yapmış ve kullanıcılarına, uluslararası para transferi imkanı sunmaya başlamıştı.

 • Samsung Pay bu kez, Apple’ın 2017 yılında kullanıma sunduğu sanal ön ödemeli kart Apple Pay Cash’in benzerini hayata geçirdi.
 • Samsung Pay Cash isimli ön ödemeli kart, ‘cüzdanınızdaki para’ iletişimiyle tanıtılırken kartın, kullanıcıların bütçelerini daha iyi kontrol etmesini sağlayacağı ifade edildi.
 • Karta, banka hesapları üzerinden para transferi ya da debit ve kredi kartları üzerinden bakiye aktarılabilecek.

2. Çinlilerin Hindistan Pazarına İlgisi Sürüyor: Ant Financial’dan Zomato’ya, Tencent’ten Udaan’a Yatırım

1,4 milyarlık nüfusu ve hızla artan dijitalleşmenin etkisiyle teknoloji şirketlerinin ilgi odağı olan Hindistan, Çinli devler Alibaba ve Tencent’in dolaylı savaşına sahne oluyor.

 • Ülkenin en büyük ödeme şirketi Paytm’in ve e-ticaret uzantısı Paytm Mall’un %40’ına sahip olan Ant Financial’ın, yemek teslimatı hizmeti veren Zomato’ya yapılacak 600 milyon dolarlık yatırıma liderlik edeceği iddia edildi.
 • 11 yıllık bir şirket olan Zomato 24 ülkede hizmet veriyor ve aylık 100 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor.
 • Öte yandan Hindistanlı B2B e-ticaret platformu Udaan’ın aldığı 585 milyon dolarlık yatırıma ise Tencent katıldı.
 • Hindistan’da Alibaba büyük oyunculara önemli yatırımlar yapmayı tercih ediyor. E-ticaret şirketi Flipkart’ı satın almak için yaptığı 8 milyar dolarlık teklif reddedilen Tencent ise daha ziyade küçük çaplı oyunculara çok sayıda yatırım yapma yoluna başvuruyor.

3. Intesa SanPaolo’dan MatiPay’e Yatırım

İtalya bankalarından Intesa SanPaolo, MatiPay’e 7 milyon euro yatırım yaptı.

 • Nesnelerin interneti tabanlı çözümüyle MatiPay, otomatları çok sayıda işlemin yapılabildiği akıllı cihazlara dönüştürüyor.
 • Şirketin geliştirdiği çözümler sayesinde MatiPay hesabına otomatlar üzerinden nakit ve kart kullanılarak bakiye aktarılabiliyor.
 • MatiPay bakiyesi üzerinden otomatlardan dijital ürün, tren bileti, telefon bakiyesi, e-ticaret sitelerine ait dijital kuponlar alınabiliyor.
 • Otomatlar, kimlik doğrulama yaparak kişiselleştirilmiş tekliflerde de bulunabiliyor.
 • 40 bin otomatta kullanılan MatiPay’in çözümünü 500 bin kişi kullanıyor.

4. Intuit, KOBİ’lere Paralarını Visa Direct Üzerinden İletecek

Hizmet verdiği KOBİ’lere, QuickBooks isimli muhasebe yazılımı sayesinde nakit akışlarını daha iyi yönetme imkanı vermek isteyen Intuit; bu amaç doğrultusunda Visa ile işbirliğine gidiyor.

 • Visa Direct altyapısıyla sunulan Instant Deposit özelliği sayesinde işyerleri, banka hesaplarıyla eşli debit kartlarına paralarını 7/24, saniyeler içerisinde aktarabilecek.

5. NatWest’ten Biyometrik Kredi Kartı

Sene başında biyometrik debit kartları test eden ve başarılı sonuçlar alan NatWest, bu alanda yeni bir adım attı.

 • Üç aylık yeni bir pilot çalışma başlatan banka, bu kez temassız biyometrik kredi kartlarını test ediyor.
 • Mastercard ve Gemalto ile geliştirilen kredi kartları ile kart sahibi işlem sırasında, kart üzerindeki parmak izi sensörü ile doğrulanacak.
 • Doğrulama tamamlandığında kart üzerinde yeşil ışık yanıyor.
 • Parmak izi bilgisi sadece kart üzerinde tutulacak olup banka veya işyeri ile paylaşılmayacak.
 • Temassız ödeme limitinin 30 pound olduğu İngiltere’de kart ile 100 pound’a kadar ödeme yapılabilecek.
2008 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan; 2016 yılından bu yana ise çalışmalarını, yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibi bünyesinde yürütmektedir. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, bigtech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlar Okan’ın odaklandığı alanlar arasında yer alıyor.