5G’nin birden fazla sektörü değiştirmesi bekleniyor. 4G’den 10 kat daha yüksek hız vadeden bu teknoloji, bununla birlikte ağa bağlı birçok cihaza, gecikmesi düşük olan bir internet erişimi sunacak.

5G teknolojisinin özellikle otonom araçlar, sanal gerçeklik, uzaktan ameliyat, akıllı şehirler gibi konseptlerin üzerinde etkili olması bekleniyor. Bu devrimsel teknolojisinin önemli ölçüde etkilemesi beklenen sektörlerden birisi de şüphesiz bankacılık endüstrisi.

Bankacılık ve finansal hizmetler konusundaki uzmanlar 5G teknolojisinin bu landa müşteri deneyimini etkileyeceği konusunda hemfikir. 5G, son kullanıcılara ürünlerin ve hizmetlerin yeni ve uygun yollarla sunulması anlamına geliyor. BBVA iletişim uzmanı Francisco Oliveira bu duruma: “Sanal ve artırılmış gerçeklik üzerinden ürün satın almanın önceki gibi sıra dışı bir durum olmayacak.” şeklinde açıklık getiriyor.

Mobile World Capital Barcelona CIO’su ve 5G Programı Direktörü Eduard Martin Lineros ise 5G ile birlikte son kullanıcılara daha iyi hizmet sunulabileceğini ve finansal işlemlerin herhangi bir zamanda herhangi bir yerde gerçekleştirilebileceğini söylüyor. Basit online işlemlerin gerçek zamanlı olarak sanal asistanlarla geliştirilebileceğini söyleyen Lineros, şu anda mümkün olmayan daha karışık sorguların mümkün olabileceğini belirtiyor.

5G ayrıca bankacılık uygulamalarını ve altyapısını da geliştirecek. Open University of Catalonia’da araştırmacı olan Xavi Vilajosana Guillen, bu uygulamaların ve altyapısının büyük bir kapasitesi olduğunu, daha büyük miktarda ve güçlü veri analizlerinin yapılabileceğini söylüyor.

Oliveira, 5G’nin ağdaki gecikmeyi azaltmasıyla birlikte bu tür hizmetlerin kullanıcılara daha çok yaklaşacağını söylüyor. Bu da verilerin uzun mesafeler katetmesini önleyecek ve bulut iş gücünü azaltarak gerçek zamanlı analizleri kolaylaştıracak. Bankacılık altyapısının ve müşteri deneyiminin gelişmesinin yanı sıra bu teknoloji, gerçek zamanlı bilgi işlemeyi mümkün kılacağı için güvenlik çözümlerini de geliştirecek.

Bankacılıkta ve finansal hizmetlerde müşteri deneyimini önemli ölçüde iyileştirecek olan 5G teknolojisinin birçok sektörde olduğu gibi bu sektörü de derinden etkilemesi kaçınılmaz görünüyor. Bazı ülkeler çoktan 5G testlerini tamamlamış olsa da teknolojik yaygın olarak hayatımıza 2021 yılında girmesi bekleniyor.

KaynakBBVA