Facebook’un Libra projesine yönelik tepkiler çığ gibi büyümeye devam ediyor. Son olarak BBC’nin haberine göre G7, sosyal medya devinin, kripto para biriminin güvenli olduğunu kanıtlayana kadar devam etmemesini istiyor.

Dünyanın en büyük ekonomileri Facebook’un piyasaya sürmeye hazırlandığı Libra’nın küresel finansal sistem için bir risk oluşturduğu konusunda uyarıyor. G7’nin hazırladığı taslak raporda, bu tür dijital para birimleri tarafından oluşturulan dokuz risk ana hatlarıyla açıklanıyor.

Uyarı, ödeme devi Mastercard ve Visa’nın yasal belirsizliği gerekçe ederek Libra projesinden ayrılmasının ardından geldi.

Raporu oluşturan G7 takımı, merkez bankalarından üst düzey yetkililerini, Uluslararası Para Fonu’nu (IMF) ve G20 ekonomileri için kuralları koordine eden Finansal İstikrar Kurulunu içeriyor. Taraflar açık bir şekilde Libra gibi dijital para birimlerinin kara para aklama ve terörizmi finansa etme gibi konularda tüketicileri korumak için yasal olarak sağlam temellere dayandırılması gerektiğini ifade ediyor.

IMF yıllık toplantısında masaya yatırılması beklenen rapor sadece Libra’yı değil, hızlı bir şekilde ölçeklendirilebilecek tüm küresel sabit akçeleri (stablecoin) ele alıyor.

Raporda Libra’nın diğer sağlayıcılar arasındaki rekabeti bastırabileceği ve hatta dijital para biriminde yaşanması muhtemel ani bir güven kaybına karşı finansal istikrarı tehdit ettiği konusunda uyarılar yer alıyor.

BBC’nin haberine göre taslak raporda: “G7 herhangi bir sabit akçe projesinin düzenleyiciler tarafından detaylı bir şekilde incelenmeden ve risklere uygun şekilde ele alınmadan başlatılmaması gerektiğine inanıyor” ifadesi yer alıyor.

Libra’nın detayları açıklandığından beri projeye yönelik tepkiler dinmek bilmedi. ABD başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesi Libra’nın getireceği riskler konusunda endişeli.

Yasal düzenlemeler konusunda endişelerin artması Mastercard, Visa, Stripe, eBay ve PayPal gibi şirketlerin projeden desteklerini çekmesine yol açtı.

Para transferini mesaj göndermek kadar kolay bir hale getirmeyi vadeden Libra’nın geleceği merak konusu.

KaynakBBC