Görünen o ki merkez bankalarının dijital para birimleri yakında hayatımıza girecek. Sadece tam olarak ne zaman olacağını bilmiyoruz.

Hollanda merkezli banka ING’in finans ve bankacılık uzmanlarına göre tam teşekküllü, merkez bankası destekli dijital para birimleri bir noktada hayatımıza girecek.

The Next Web’in haberine göre bankanın ekonomi ve finansal analiz platformu THINK’te yayınlanan bir makalede ING’nin baş ekonomisti Mark Cliffe ve dijital finans ekonomi uzmanı Teunis Brosens, merkez bankalarının dijital para birimlerinin önümüzdeki 5 yıl içinde  piyasaya sürülebileceğini ifade ediyor.

Yine de herkes o kadar emin değil. Makaleye eşlik eden bir videoda, Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) bir ekonomist olan Priscilla Toffano, merkez bankası dijital para birimlerinin çok daha uzak bir gelecekte gerçekleşeceğine inanıyor.

Son olarak Cliffe, bankaların sahip olduğu dijital para birimleriyle nakit paralardan tamamen kurtulabileceğimizi de eklemeden geçmiyor. Diğer taraftan merkez bankalarının dijital para birimlerini piyasaya sürmesinin anonimliği ortadan kaldırabileceğine dair endişeler de var.

Facebook’un Libra hamlesinden sonra merkez bankalarının kendi dijital para birimini çıkartacağına dair söylentiler hız kazandı. Çin başta olmak üzere birçok farklı ülke bu konudaki çalışmalarını hızlandırıyor. Çin’in kendi dijital para birimini her an piyasaya sürebileceği söylenirken son olarak ABD’de, Federal Rezerv’den “dijital dolar” konseptinin değerlendirilmesi istendi.