PwC tarafından yayınlanan Global FinTech Raporu 2019, FinTech inovasyonunun finansal hizmetleri, teknoloji, medya ve telekomünikasyon şirketlerini nasıl etkilediğine dair analizleri ortaya koyuyor.

Birçok teknoloji, medya ve telekomünikasyon şirketi (TMT) finansal hizmet (FS) lisansı için başvururken finansal hizmet sunan kuruluşlar kendilerinden teknoloji şirketi olarak bahsetmeye başladı. Finansal teknolojiler bu dönüşümün merkezinde yer alıyor. FS ve TMT endüstrileri bu teknolojileri işletme verimliliğini artırmak, maliyetleri düşürmek, müşteri deneyimini geliştirmek, ürün ve hizmetlerinin çekiciliğini arttırmak için kullanıyor. Tüm bunlar yeni ticari olasılıkları da ortaya çıkartıyor.

Son yapılan PwC anketine göre, tüketiciler dijital sarsıntıya hazırlar. Sorun artık FinTech’in finansal hizmetleri dönüştürüp dönüştürmeyeceği değil, hangi firmaların onu en iyi uygulayacağı ve lider olarak ortaya çıkacağı oldu.

Bu yıl Küresel FinTech Raporu kapsamında PwC, 500’den fazla finansal hizmetler, teknoloji, medya ve telekomünikasyon şirketine anket uyguladı. PwC, kazançlı çıkacak şirketlerin sadece FinTech odaklı iş modellerini benimsemekle yetinmiş şirketlerin değil, bunu nasıl yönlendireceğini ve FS ile TMT’nin güçlü yanlarından en iyi şekilde yararlanacak yaklaşımlarda bulunanların olacağını söylüyor.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.