Wharton’un, işbirliğinin neden FinTech’in geleceği olduğu konusundaki makalesi FinTech’ler ile bankalar arasında kurulan ortaklıkların gerekliliğini ve getirdiği sonuçları irdeliyor

Finans sektörü yeni nesil bankaların ve ödeme sistemlerinin neye benzeyeceğini tartışırken, ortaklıkların değişim dalgasını başarılı bir şekilde sürdürmek için bir kilit noktası olduğu aşikar.

Bu iddiayı destekleyen bazı hususları Paypal’dan Denis Leonhard aktarıyor: “Kimse bunu yalnız başaramayacak. Ödemelerin bir sonraki gelişimine ulaşmak işbirliği sayesinde olacaktır. Büyük firmalar FinTech’lere erişemeyecekleri bir ölçek sunar. FinTech’ler harika ve benzersiz bir çözüme sahip olabilir, ancak kendi başlarına ölçeklenemezler ve ileri gitmek için ölçeklendirmeye ihtiyacınız vardır.

“Banka ve FinTech ortaklıkları bankacılığın geleceği için çok önemlidir” Bu cümle sektörde yaygın olarak kullanılan bir kalıp haline geldi. Finextra’nın yakın tarihli bir araştırmasında da ankete katılan banka yöneticilerinin yüzde 81’i dijital dönüşümü uygulamak için ortaklarla işbirliğinin en iyi strateji olduğunu söylüyor.

Ancak bu düşünceyi benimseyen herkesi büyük bir hayal kırıklığı bekliyor olabilir. Bankaların büyük çoğunluğu bahsi geçen işbirlikleri için uygun değil.

Büyük kurumlar ortaklıkları belirleme, inceleme ve bunların içine girme konusunda yeterli kaynaklara sahip olabilirler ancak büyüklüklerinden kaynaklanan örgütsel karmaşıklık çoğu ortaklığı operasyonel hale getirmeyi ve ölçeklendirmeyi zorlaştırır. Daha küçük kurumların ise yeterli kaynakları yoktur. Ortaklıkları operasyonel hale getirmek ise genelde temel uygulamaları entegre etmelerini gerektirir. Bu da daha küçük kurumlar için zorlayıcı olabilir.

İşbirlikleri FinTech’ler açısından da göründüğü kadar kolay değil. FinTech girişimi Moven’ın kurucusu Brett King konuyla ilgili olarak: “Banka ve FinTech ortaklıkların önündeki en büyük engel, bankaların satın alma departmanlarıdır. Bize küçük IBMl’er gibi davranıyorlar ve izin verirsek bizi öldürecek performans ve risk maddeleriyle bizi dövüyorlar.” ifadelerini kullanıyor.

Kantox’un CEO’su Philippe Gelis de bu ifadeyi destekliyor: “Bankaların içinde tek bir karar verici yoktur. Ortaklığı anlamlı kılmak için bütün hissedarları ikna etmeniz gerekir. Bunu yaptıktan sonra ise uyum, bilgi işlem ve hukuk departmanı onları ikna etmenizi ister.

Tüm bunlar bankalar ile FinTech’ler ortak çalışamayacak anlamına gelmiyor. Elbette ki aralarında bir bağ olacak, ancak bu ortaklıktan ziyade farklı şekillerde meydana gelecek:

Platformlar.Digital Platforms Eating Banking” başlıklı bir Forbes makalesine göre, bankacılık dünyasını ele alan beş tür dijital platform var: 1) Megabank API araç setleri; 2) Pazar platformları; 3) Analytics platformları; 4) Ticari bankacılık platformları; ve 5) Çekirdek entegrasyon platformları.

Açık Bankacılık. Çevrimiçi bankacılık ve finansal hizmetler, tüketicilerin üçüncü taraf sağlayıcılara kişisel banka hesap verilerine erişebilmelerini ve ödemelerin gerçekleştirilmesini sağladı. Bu tür bir bağlantı, sözleşmeye bağlı bir anlaşma (yani ortaklık) veya işlem yeteneği (bir platformun sağladığı gibi) olmadan taraflar arasında paylaşımını mümkün kılar.

BaaS. Bu terim genellikle açık bankacılık ile birlikte kullanılır. BaaS FinTech piyasaya bir ürün veya hizmet sunarak, geleneksel olmayan hizmet düzeyi anlaşmaları ve destek gereklilikleriyle finansal kurumlara hizmet sağlar.

İttifaklar ve konsorsiyumlar. Birbirleriyle ortaklık yapmak FinTech’lerle ortaklık kurmanın daha iyi bir başlangıç ​​yolu olabilir.