Geçici olarak Libra Birliği’nin Genel Müdürü olan Bertrand Perez CNBC’ye verdiği bir röportajda birçok şirketin, bankalar dahil, Facebook’un önderliğindeki sabit akçe (stablecoin) projesine katılmakla ilgilendiğini söyledi.

Bankacılık ve finansal kuruluşların projeye katılmak istediklerini belirten Perez, herhangi bir şirket ismi vermedi ancak röportajda: “Sadece 1 Visa ve 1 Mastercard var. Bunlara eşdeğer üyelerimizi olduğunu söyleyemeyeceğim ancak finansal alanda ve bankacılık alanında oldukça aktif olan saygın şirketlerin Libra Birliği’ne katılma konusunda ilgili olduğunu söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.

Şu anda Libra Birliği’nin 21 kurucu üyesi arasında bir banka bulunmuyor. Daha önce 28 kurucu üyesi bulunan birlik geçtiğimiz haftalarda yüksek profilli 7 üyesini kaybederek 21’e düştü. Projeden ayrılan üyeler Visa, Mastercard, PayPal, Stripe, eBay, Booking Holdings ve online pazar yeri MercadoLibre oldu.

Tüm bu olumsuz gelişmelere rağmen Perez, Libra konusunda oldukça güvenli konuşuyor ve Libra projesinin başlatıldığında 100 üyeye sahip olacağını düşünüyor. Perez ilerleyen günlerde projeye dahil olabilecek şirketlere dair başka bir detay vermedi. Bunun yanı sıra projenin düzenleyiciler tarafından yoğun olarak incelendiğini göze alırsak planlanan lansmanın gecikebileceğini de sözlerine ekledi.

Perez konuyla ilgili olarak: “Düzenleyicilerden gelen pek çok soruyu cevaplamamız ve onları rahatlatmamız gerektiğinin farkınadayız. Bu da biraz zaman gerektiriyor. Projenin birkaç çeyrek sonra hayata geçmesi ciddi bir değişiklik yaratmayacaktır.” ifadelerini kullandı.