Kanada Merkez Bankası, kripto para birimlerinin “doğrudan tehdidi” ile mücadeleye katkı sağlayacak ve insanların paralarını nasıl harcadıkları hakkında daha fazla bilgi toplamaya yardımcı olacak bir dijital bir para birimi başlatmayı düşünüyor.

Financial Post’un haberine göre merkez bankasının gerçekleştirdiği bir sunumda piyasaya sürülmesi beklenen dijital para birimi hakkında detaylara yer veriliyor. Sunuma göre çıkartılması planlanan para birimi yaygın olarak kullanılacak. İlk etapta madeni ve kağıt para ile bir arada kullanılması planlanırken sonrasında bunların yerini tamamen alması bekleniyor.

Sunum, Kanada Merkez Bankası valisi Stephen Poloz’a ve merkez bankası yönetim kuruluna, bankanın kendi dijital para birimini düzenleyip düzenlememesi konusunda iki yıllık bir araştırma projesi olarak sunuldu. Sunumda belirtilene göre merkez bankası tarafından verilen bir dijital para birimi, merkez bankası destekli varlıkların “tüm faydalarını” ve “kablosuz, elektronik ödemelerin tüm rahatlığını ve güvenliğini” sunacak.

Önerilen dijital para birimi, sunumda yer alan ifadelere göre yetkililerin daha fazla bilgi toplamasına da yardımcı olabilir. Sunumda “Kişisel bilgiler alacaklıyla paylaşılmaz, ancak polis veya vergi makamlarıyla paylaşılabilir” ifadesi yer alıyor.

Facebook’un Libra projesinden sonra birçok farklı ülke merkez bankası destekli dijital para birimlerine yönelik çalışmalarını artırdı. Oyunda kalmak için yenilik yapmaları gerektiğini savunan Kanada Merkez Bankası da kendi dijital para birimini çıkarmaya yönelik çalışmalarını artırıp diğerlerinden geri kalmamak istiyor.

Söylentilere göre şu ana kadar merkez bankası destekli para birimi konusunda en çok mesafe alan ülkelerden birisi Çin. Bölgeye yakın kaynakların aktardıklarına göre ülke, dijital para birimi üzerine yaptığı çalışmaları tamamladı ve her an merkez bankası destekli para birimini piyasaya sürebilir.

KaynakFinancial Post