Finansal teknoloji girişimleri, bu yılın ilk dokuz ayında, geçen yılın tümüne göre daha fazla para topladı.

Accenture’a göre ülkede FinTech ile ilişkili yatırımlar 735 milyon dolara ulaştı. Bu da geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 69 artış anlamına geliyor. Geçtiğimiz yıl FinTech ilişkili yatırımların değeri toplamda 642 milyon dolara ulaşmıştı.

Raporda yatırımcıların bu yıl yeni girişimlerden ziyade daha olgunlaşmış girişimlere yöneldiği belirtiliyor. Melek ve tohum yatırımlarda yüzde 56’lık büyük bir düşüş gözleniyor. Buna karşın daha köklü girişimlere yapılan yatırımların değeri yüzde 66 oranında artış gösterdi.

Accenture Asean Finansal Hizmetler Müdürü Divyesh Vithlani konuyla ilgili olarak: “Bu düzenli yatırım akışı, yatırımcıların Singapur’daki FinTech endüstrisinin gelecekteki büyüme potansiyeline duyduğu güveni gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Vithlani, Singapur Para Otoritesi’nin (MAS) dijital banka lisanslarını vermeyi planladığını ve FinTech girişimleri ile geleneksel bankaların birlikte çalışması için daha fazla fırsat sunacağını sözlerine ekledi

MAS FinTech sorumlusu Sopnendu Mohanty ise milyar dolarlık yatırım eşiğini geçmenin Singapur ve Güneydoğu Asya’nın sahip olduğu potansiyelin tanınması anlamına geldiğini söyledi.

Yatırımcılar en çok ödeme, kredi ve sigorta teknolojisi alanındaki yeni girişimlerle ilgilendiler. Ödeme girişimlerine yönelik yatırımlar bu yıl şu ana kadar 251 milyon dolar seviyesine ulaştı. Bu da geçtiğimiz yıla oranla yüzde 113’lük artış anlamına geliyor.