ABD’de ilk kez genel amaca hizmet eden bir mobil ödeme uygulaması, perakendeciye özel olmasına rağmen uzun süredir bu alanda lider olan Starbucks’ın mobil uygulamasından daha popüler hale geldi.

eMarketer’ın haberine göre Apple Pay geçtiğimiz yıl boyunca piyasanın lideri oldu ve 27,7 milyon Amerikalı satın alma işlemi için bu yöntemi kullandı.

eMarketer’ın yaptığı son mobil ödeme tahminlerinden bu yana Apple Pay kullanımı beklenenden daha fazla arttı. 2019 yılınının sonunda Apple Pay’in ABD’de toplam 30,3 milyon kullanıcısı olacak ve bu da ülkedeki emobil ödeme kullanıcılarının yüzde 47,3’ü anlamına geliyor. Apple Pay’in hemen arkasından ise 25,2 milyon kullanıcıyla Starbucks uygulaması geliyor. Bu da mobil ödeme kullanıcılarının yüzde 39,4’ü anlamına geliyor.

Apple Pay, Starbucks'ın tahtını devraldı

eMarketer analisti Yory Wurmser konuyla ilgili olarak: “Apple Pay, NFC ile çalışan yeni satış noktası (POS) sistemlerinin yaygınlaşmasından faydalandı. Aynı eğilim Google Pay ve Samsung Pay’e de yardımcı olmalı, ancak Android pazarını bölünmeye devam edecek” ifadelerini kullandı.

Digital Trends’e göre 2019’un sonunda ABD’deki perakendecilerin yüzde 70’i Apple Pay’i kabul edecek. Starbucks uygulaması her ne kadar uzun yıllar boyunca zirvenin tepesinde yer alsa da sadece Starbucks mağazalarında kullanılabildiği için potansiyeli oldukça kısıtlı.