Deloitte’in Finansal Hizmetler Merkezi’nin yayınladığı yeni bir rapor, tüketicilerin ödeme deneyimlerini iyileştirmek için daha geniş bir ekosistem aradıklarını gösteriyor.

Deloitte’in yaptığı ankete katılan ABD’li kullanıcıların neredeyse yarısı önümüzdeki iki sene boyunca kredi kartlarını diğer ödeme araçlarından daha fazla kullanacaklar. Bu özellikle, kredi kartı harcamalarına eşlik eden cazip ödüller, indirimler ve geri ödemelerden kaynaklanıyor.

Buna karşın kredi kartı kullanıcılarındaki sadakatı kırılgan görünüyor. Tüketicilerin üçte ikisi, kredi kartı benzeri bir ödül teklifleri olması halinde farklı bir ödeme aracına geçebileceğini söylüyor.

Samsung Pay veya Apple Pay gibi cihaz tabanlı cüzdanlara sahip kredi kartları şu anda ödemeler için en popüler seçenek. Buna karşın toplam işlemlerin sadece yüzde 40’ını oluşturdukları için Deloitte, kart sağlayıcılarının pazar payını artırmak için bu alanı hedeflemeleri gerektiğini söylüyor.

İlginç bir şekilde, raporda, katılımcıların çoğunluğunun günlük işlem faaliyetlerini düzene sokmak için bir finansal mağaza uygulaması kullanmakla ilgilendiği de ortaya çıktı. Bu tür uygulamalar, tüketicilerin aynı bankadan veya diğer kurumlardan kişisel kredi gibi finansal ürünlere erişmelerini, ürün ve hizmet satın almalarını ve kişisel finansmanı tek bir uygulamadan yönetmelerini sağlıyor.

Katılımcıların dörtte üçünden fazlası, bankaların veya kredi kartı verenlerinin bu tür bir ürünü getirme için en iyi konumda olduklarına ve ilk hamle avantajını sağlayarak iyi hizmet verebileceklerine inanıyor.