Bir süredir finansal hizmetlere yönelik ilgisi olduğu bilinen Uber, yeni finansal hizmetler bölümünü başlattığını duyurdu.

Şirketin, Uber Money adını verdiği departman mobil bankacılık, dijital cüzdan, kredi ve banka kartları gibi finansal ürünler ve teknolojiler geliştirmekten sorumlu olacak.

Çıkartılan ilk ürün Uber sürücülerine ve kuryelerine Uber Debit hesabı aracılığıyla yapılan her yolculuktan sonra kazançlarını gerçek zamanlı olarak görüntülemelerine imkan tanıyacak. Bu da Green Dot bankası iş birliğiyle gerçekleştirilecek. Yenilenmiş Uber Debit Card yakıt satın alımlarında yüzde 3 geri ödeme sağlayacak. Uber Pro sürücüleri içinse bu oran yüzde 6 seviyesinde olacak.

İlk olarak ABD’deki sürücüler için piyasaya sunulan hizmet, gelecek aylarda küresel olarak da faaliyete geçecek.

Bununla birlikte Uber, kullanıcıların kazanç ve harcama geçmişlerini takip etmelerini paralarını yönetmeleri, taşımaları ve Uber’in yeni finansal ürünlerini keşfetmeleri için dijital cüzdan çıkartmayı da planlıyor. Şirket ayrıca Barclays iş birliğiyle Uber kredi kartını da tekrar piyasaya sürecek.

Uber, zarar eden firma Asya’daki rakipleri Grab ve Gojek gibi finansal hizmetlere girişerek başarılı bir şekilde yeni gelir akışları geliştirmeyi hedefliyor.

Bu gelişmelerin Uber açısından geç kalınmış adımlar olduğunu söyleyebiliriz zira çok uzun süredir Uber ekosistemi içinde bu yönde talepler bulunuyordu.

KaynakFinextra