Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini LinkedIn hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Artık yılın sonuna yaklaşıyoruz ve içinde bulunduğumuz dönemde şirketler 2020 yılında hayata geçirmeyi planladıkları ürün ve hizmetleri duyurmaya başladılar. Uber’in kurduğu Uber Money isimli ekip de bunlardan biri oldu. Kurulan yeni ekiple araç çağırma devi, finansal hizmetlere ağırlık vereceğini açıkladı.

New York Borsası’nın sahibi ICE tarafından kurulan ve yılın başında Starbucks’tan da yatırım alan kripto para borsası Bakkt ise çıkaracağı son kullanıcılara yönelik uygulama üzerinden kripto paralarla alışveriş yapılmasını sağlayacak. Uygulamanın kullanılacağı ilk işyeri ise Starbucks olacak.

Apple ise yılın üçüncü çeyreğinde yapılan işlemlerde Apple Pay’in PayPal’ı geride bıraktığını açıkladı. Bunun yanı sıra Apple, Apple Card’ın kullanımını arttırmaya yönelik çalışmalara da devam ediyor. Apple CEO’su Tim Cook, iPhone’ların Apple Card’lar kullanılarak vade farksız 24 taksitle alınabileceğini duyurdu.

Bu hafta Asya pazarında da önemli gelişmeler yaşandı. Geçtiğimiz haftalarda Çin’de yaptığı satın almayla büyük bir işe imza atan PayPal, bu kez Japonya’nın en dikkat çekici ve gelecek vadeden fintech’lerinden Paidy’ye yatırım yaptı. Çin’de ise düzenleyici kurumlar, dijital ödemelerde kullanılacak ürünler için ulusal bir sertifika sistemi hayata geçirecek. Kullanılacak ürün ve hizmetlerin gerekli test ve incelemeleri geçip söz konusu sertifikayı alması gerekecek.

Keyifli okumalar…

1. Çin Merkez Bankası, Dijital Ödemelerle İlgili Ürünler için Sertifika Sistemini Devreye Alacak

Çin Merkez Bankası, dijital ödemelerle ilgili Certification of Fintech Products (CFP) isimli ulusal bir sertifika sistemini hayata geçiriyor.

 • Sistem ile sertifika sahibi ürünler dijital ödemelerde kullanılabilecek ve bu sayede finansal sistemlerde güvenlik, hizmet kalitesi ve verimliliğin artması sağlanacak.
 • Program kapsamında merkez bankası ve düzenleyici kurum SAMR (State Ad­min­is­tra­tion for Mar­ket Reg­u­la­tion) tarafından belirlenen 11 ürün çeşidi altında yer alan ürünlerin, gerekli testleri geçip sertifika sahibi olması isteniyor.
 • CFP sertifikası başvurusu yapanların prototip incelemesi ve yerinde denetimleri başarıyla tamamlaması gerekecek.
 • Bu 11 ürün arasında POS terminalleri, ATM’ler, mobil uygulamalar, bulut platformları, güvenlik çipleri, barkod okuyan terminaller, parmak izi doğrulama sistemleri gibi ürünler yer alıyor.
 • Alınan sertifikalar 3 yıl boyunca geçerli olacak.

Kaynak: Cointelegraph

2. Uber, Kurduğu Yeni Ekiple Finansal Hizmetlere Ağırlık Veriyor: “Uber Money”

4 milyonun üzerinde sürücüsü ve kuryesi bulunan Uber, kendi ekosistemine daha iyi hizmet vermek amacıyla Uber Money isimli yeni bir bölüm oluşturdu.

 • Bu kapsamda bir dijital cüzdan kullanıma sunulacak, Uber’in hesap, debit kart ve kredi kartı ürünleri güncellenecek.
 • Uber, sürücülerin ve kuryelerin kazandığı paraları bugün haftalık periyotlarla hesaplarına yatırıyor. Uber Money sayesinde bu kişilerin kazandığı paralar her seyahatten sonra hesaplarına aktarılacak.
 • Uber kartlarla yapılan harcamalardan kazanılan para iadeleri de gerçek zamanlı olarak hesaba aktarılacak.
 • Uber, Apple Pay ve Google Pay entegrasyonlarını gelecek yıl tamamlamayı planlıyor.
 • Uber Wallet ile kullanıcılar kazandıkları paraları ve giderlerini izleme ve bütçelerini daha iyi yönetebilme imkanına kavuşacak.

Kaynak: Financial Times

3. Bakkt, Starbucks’ta Kripto Para ile Ödeme Yapılmasını Sağlayacak

New York Borsası’nın (NYSE) sahibi Intercontinental Exchange (ICE) tarafından kurulan kripto para alım-satım platformu Bakkt, tüketicilere yönelik bir uygulama çıkarmaya hazırlanıyor.

 • Kripto paralar ile ödeme yapılmasını sağlayacak uygulamanın ilk olarak Starbucks’ta kullanılacağı açıklandı.
 • Denemeler 2020 yılının ortasında başlayacak.
 • Starbucks, Bakkt’ın ocak ayında aldığı 182 milyon dolarlık yatırım turuna da katılmıştı.

Kaynak: Reuters

4. PayPal’ın Asya Pazarına İlgisi Paidy Yatırımı ile Devam Etti

Daha önce Goldman Sachs ve Visa’dan yatırım alan Paidy, bu kez PayPal’dan yatırım aldı.

 • Seri C turunun uzantısı olarak gerçekleşen ve PayPal’ın yanı sıra Soros Capital Management, JS Capital Management ve Tybourne Capital Management’ın katıldığı yatırımın miktarının 83 milyon dolar olduğu açıklandı.
 • Ek olarak Paidy, 60 milyon dolarlık borç finansmanı da aldı. Bu tutar ise Goldman Sachs Japan, Mizuho Bank, Sumitomo Mitsui Banking Corporation ve Sumitomo Mitsui Trust Bank’ten geldi.
 • 2014 yılında kurulan Paidy, kullanıcılarına kredi kartı kullanmadan şimdi al-sonra öde yaklaşımı ile online alışveriş yapma imkanı veriyor.

Kaynak: Techcrunch

5. American Express, Göçmenlerin ve Expat’ların Kredi Skoru Sorununu Çözmek için Nova Credit ile İşbirliği Yaptı

Eğer yeni bir ülkeye taşındıysanız finansal anlamda sizi bekleyen en büyük zorluklardan biri, muhtemelen kendi ülkenizde kredi skorunuz ne kadar yüksek olursa olsun yeni ülkede sıfırdan başlamanızın gerekmesi olacaktır.

 • ABD’de sağlıklı bir kredi skoruna erişmenin 5 yılı bulduğu göz önüne alındığında bu durumun özellikle göçmenler, öğrenciler ve expat’lar için büyük bir baş ağrısına dönüştüğünü söylemek yanlış olmayacaktır.
 • Nova Credit isimli başarılı fintech ise ‘Nova Credit Passport’ isimli ürünüyle kişilerin yabancı ülkelerdeki kredi skorlarını, ABD skoruna dönüştürerek bu sorunu çözmeye soyundu.
 • American Express ile işbirliği yapan Nova; American Express’in başvuru sürecine entegre olacak ve Avustralya, Kanada, Hindistan, Meksika ve İngiltere’deki kredi skorlarını ABD skoruna dönüştürecek.
 • Nova; American Express işbirliğine konu olan ülkeler dışında Güney Kore, Brezilya, Nijerya ve Çin de dahil olmak üzere 9 ülkedeki kredi skorlarını ABD skoruna dönüştürebiliyor.
 • 2020’nin ilk çeyreğinde bu ülkelere; Jamaika, Kenya, Dominik Cumhuriyeti ve Filipinler de eklenecek.

Kaynak: Forbes

2008 yılında İTÜ İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan, 2016 yılında yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibine katılmıştır. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, BigTech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlara odaklanan Okan, BKM’nin hayata geçirdiği blockchain ve yapay zeka projelerinde de rol almıştır. Fintech dünyasındaki gelişmeleri derlediği haftalık bültenler kaleme alan Okan, kariyerini Haziran 2021’den bu yana Inveo Yatırım Holding’de sürdürmektedir.