Çin’in mobil ödeme devleri Alipay ve WeChat Pay, sınır ötesindeki kullanıcıların da hesaplarını uluslararası banka kartlarına bağlanmasına izin vermeye başladı.

Visa ve Mastercard’ı sevindiren bu haber Şangay’daki büyük ithalat fuarı sırasında geldi. WeChat Pay’in bağlı olduğu şirket Tencent, resmi websitesi aracılığıyla gelişmeyi duyururken Alipay ise kendi medya platformu üzerinden açıklama yaptı.

Kullanıcılar genellikle Alipay ve WeChat Pay’i fatura ödeme, market harcamaları veya taksiler gibi günlük işler için kullanıyorlar. Çin’deki işlemlerin önemli bir kısmı, daha önce sadece Çin banka hesaplarını kabul eden platformlar aracılığıyla gerçekleştiriliyordu.

Tencent yaptığı açıklamada: “Yaygın olarak kabul edilen yerel mobil ödemeleri kullanamamak, Çin’de yaşayan veya ziyaret eden sınır ötesi insanlar için büyük bir sıkıntı haline geliyor” ifadelerini kullandı.

Her iki platform da artık kullanıcıların Visa, MasterCard, American Express, Discover Global Network ve JCB gibi uluslararası kartlarını hesaplarına bağlamasına izin verecek.

Visa bu gelişmeyle ilgili olarak: “Bu ortaklık, Visa kart sahiplerinin Çin’deki Visa kartlarını WeChat Pay’in kabul edildiği milyonlarca yerde kullanabileceği bir ortama yönelik çalışacağımız anlamına geliyor.” açıklamalarında bulundu.

Çin uzunca bir süre yabancı ödeme firmalarının ülkesinde faaliyet göstermesi konusunda korumacı davrandı. Son zamanlarda ise ülkenin bu tavrının biraz olsun yumuşadığını görebiliyoruz.

KaynakReuters