Nakit kullanımı dünya çapında yavaş yavaş azalırken, dijital ödemeler ekosistemi gittikçe büyüyor. Nakit kullanmadan yapılan işlemlerin, 2023 yılında ilk kez 1 trilyon değerinin üzerine çıkması bekleniyor; bu da kart kullanımının artmasına, ödemeler altyapısına ve cep telefonlarına daha geniş erişimin sağlanmasına bağlanıyor.

Gelişmekte olan pazarlarda bu değişiklikler, Çin, Hindistan ve Güneydoğu Asya gibi büyük pazarlardaki müşterileri,  Alipay ve Paytm gibi cüzdanlara, WeChat ve Grab gibi süper uygulamalara akın etmesiyle birlikte ödemelerde dijital dönüşümün etkisinde olan Asya tarafından yönlendirilecek. ABD gibi olgun pazarlarda ise bu değişim biraz farklı olacak gibi görünüyor.

Business Insider Intelligence’ın hazırladığı “Payments Forecast Book” raporunun 2019 yılı sürümünde ödemeler ekosistemindeki büyümenin analizleri yer alıyor.

Raporda öne çıkan bazı öngörüler şöyle:

  • Küresel olarak, nakit dışı işlemler 2024’te 1 trilyonu geçecek ve APAC’deki büyüme nedeniyle 2024’te işlemlerin yüzde 40’ını oluşturacak.
  • Kart kullanımı, Latin Amerika ve Orta Doğu gibi pazarlarda 2024 yılına kadar hızla büyüyecek. Ancak müşterilerin büyük oranda banka dışı yöntemlerle işlem yaptıkları Sahra altı Afrika’da durmaya başlayacak.
  • ABD perakende harcamaları mütevazı bir şekilde artacak. Ancak e-ticaret, müşterilerin günlük alışverişlerini daha fazla yaptıkları için toplam perakende satışların 2024 yılına kadar olan oranını neredeyse iki katına çıkaracak.
  • ABD’li müşteriler nakit parayı terk etmeye devam ettikçe kart ödemeleri artmaya devam edecek. Diğer taraftan mobil, e-ticarette 1,9 trilyon doların yüzde 44’ünü ve 2024’teki 760 milyar doların yüzde 68’ini oluşturan en parlak büyümeyi gösteren olmaya devam edecek.

Ödemeler ekosisteminin nabzının tutulduğu rapora buradan ulaşabilirsiniz.