Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Bugün 10 Kasım… Kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’ni yükseltme ve yaşatma görevini bizlere veren, “Eğer bir gün sözlerim bilimle ters düşerse bilimi seçin.” diyen Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı, rahmet ve özlemle anıyor ve kendi vecizesinde tanımladığı şekliyle çalışmak için elimizden geleni yapmaya devam ediyoruz.

“Çalışmak demek, boşuna yorulmak, terlemek değildir. Zamanın gereklerine göre bilim ve teknik ve her türlü uygar buluşlardan azami derecede istifade etmek zorunludur.” 

Mustafa Kemal Atatürk

Güney Kore, neredeyse tüm dünyanın gündeminde olan açık bankacılığa hızlı bir başlangıç yaptı. Ülkedeki düzenleyici kurum öncülüğünde bir pilot çalışma başlatan ve 10 bankanın desteklediği açık bankacılık uygulamasını kullanıma sunan Güney Kore’de bu uygulama, ilk haftasında 1,2 milyon kişi tarafından kullanıldı.

Kasım ayının ilk haftası, mobil ödeme alanında önemli duyuruların yapıldığı bir hafta oldu. Bunlardan en önemlisi ise Çinli Alipay ve WeChat Pay’in, artık Çin’e gelen turistler tarafından da kullanılabilmesini sağlayan açılım oldu. PayPal’ın mağaza içi ödemeler için dijital cüzdan çıkaracağını açıklaması ve Visa’nın ultrasonik veri aktarımı üzerine çalışmalar yapan LISNR’a yaptığı yatırım dikkat çeken diğer gelişmeler arasındaydı.

Sizler için seçtiğim son haber ise JPMorgan’dan… Teknoloji şirketlerinin finansa ilgisini tehdit olarak görmek yerine fırsata çevirmeyi amaçlayan bankanın, özellikle e-ticaret ve esnek ekonomi alanında çalışan şirketlerin finansal hizmetler sunmasını kolaylaştıracak bir ürün geliştirdiği açıklandı.


1. Güney Kore’de Açık Bankacılık Hizmetine İlk Haftasında 1,2 Milyon Kişi Kaydoldu

Güney Kore, bir süredir düzenleyici kurum Financial Services Commission (FSC) öncülüğünde açık bankacılık çalışmaları yapıyordu.

  • Bu çalışmalar, 50 günlük bir pilot çalışma kapsamında hayata geçirilen mobil uygulama ile somutlaştı.
  • İlk etapta 10 bankanın desteklediği uygulama ile kullanıcılar, tek uygulama üzerinden tüm bankalardaki hesaplarına erişebiliyor.
  • 18 Aralık’ta resmi olarak kullanıma girecek olan açık bankacılık uygulamasına 18 banka ve 138 fintech daha katılacak.
  • Kullanıma sunulduğu ilk haftada uygulamaya 1,2 milyon kişinin kaydolduğu ve bu kişilerin 1,8 milyon hesabını eşleştirdiği açıklandı.

Kaynak: The Korea Herald


2. Turistler Artık Çin’de Alipay ve WeChat Pay ile Ödeme Yapabilecek

Bir turist olarak Çin’de Alipay ve WeChat Pay ile ödeme yapabilmek için bir Çin bankasında hesabınızın olması gerekiyordu.

  • Çin’de Visa, Mastercard gibi yabancı kartların kabulünün oldukça sınırlı olması ise turistlere, nakitten başka ödeme yöntemi bırakmıyordu.
  • Ancak her iki uygulama da neredeyse eş zamanlı olarak turistlerin Çin’de Alipay ve WeChat Pay ile ödeme yapmasını kolaylaştıran bir açılım gerçekleştirdi.
  • Alipay yaptığı açıklamada turistlerin Alipay’in uluslararası uygulamasındaki ‘Tour Pass’ isimli sekme üzerinden; Visa, Mastercard, JCB ve Diners Club logolu kartlarıyla, uygulama içerisinde oluşturulacak sanal ön ödemeli kartlara bakiye yükleyebileceğini ve bu bakiyeyi Çin’de kullanabileceğini duyurdu.
  • Ön ödemeli kart programı için Bank of Shanghai ile işbirliği yapıldı. Yüklenebilecek azami bakiye ise 2 bin yuan.
  • WeChat Pay ise bu şemalara ek olarak American Express kartları da destekleyecek.
  • Paylaşılan akışa göre WeChat Pay hesabı ile eşleştirilen kartlar üzerinden ödeme yapılabilecek.

Kaynak: CNBCBloomberg


3. PayPal Mağaza İçi Ödemelere Odaklanacak

PayPal, ABD’de online ödemelerin en büyük oyuncusu konumunda bulunuyor.

  • Ancak online ödemeler, toplam perakende satışların sadece 10’da 1’lik kısmını oluşturuyor.
  • Visa, Mastercard, American Express ve Discover’ın geçtiğimiz haftalarda tanıttığı ortak ödeme butonu ise online ödemelerde rekabeti kızıştıracak.
  • PayPal CEO’su Dan Schulman ise yaptığı açıklamada PayPal’ın 2020 yılında NFC ve QR kod teknolojilerinden yararlanan bir dijital cüzdan çıkararak mağaza içi ödemelere ağırlık vereceğinin işaretini verdi.
  • Çıkaracağı cüzdanla PayPal’ın ödül programları, POS finansmanı, önden sipariş (mobile order-ahead), hesabı bölme, kartlı ödemeler gibi farklı ödeme yöntemlerini içeren esnek ve kolay bir kullanıcı deneyimi sunması bekleniyor.
  • Yeni dijital cüzdanın kullanıma sunulmasının ardından PayPal, mevcut mobil uygulamasına Mart 2018’de eklenen mağaza içi ödeme özelliğini de kaldıracak.
PayPal CEO’su Dan Schulman’ın Açıklamaları

Kaynak: Axios


4. Visa, Ses Üzerinden Veri İletilmesini Sağlayan LISNR’a Yatırım Yaptı

2012 yılında Cincinnati’de kurulan LISNR isimli girişim, ultrason teknolojisini kullanarak insan kulağının duyamayacağı ses dalgalarıyla veri iletilmesini sağlayan bir şirket…

  • Sunduğu teknolojinin ödemelerde kullanılmasına yönelik denemeler yapan LISNR, NFC ve QR kod tabanlı ödemelere alternatif bir teknoloji sunuyor.
  • Yatırımcıları arasında Intel ve Synchrony Financial gibi oyuncuların bulunduğu LISNR’ın seri C turu kapsamında aldığı yatırıma Visa’nın da katıldığı açıklandı.
  • LISNR, sunduğu sistemin ek donanım maliyeti gerektirmediği için NFC teknolojisinden daha ekonomik olduğunu ve NFC, QR kod gibi ödeme yöntemlerinden daha güvenli ve hızlı olduğunu iddia ediyor.
  • LISNR, ulaşım ve biletleme alanlarında da Visa ile çözüm geliştirmeyi hedefliyor.

Kaynak: CNBC


5. JPMorgan Yeni Ürünüyle E-ticaret ve Esnek (Gig) Ekonomi Şirketlerini Hedefliyor

Teknoloji şirketlerinin finansal hizmetlere artan ilgisi, geleneksel oyuncuların geleceği için en önemli risk unsurlarından biri…

  • Bu riske karşı aksiyon alan JPMorgan Chase; Amazon, Airbnb ve Uber gibi e-ticaret, pazaryeri ve esnek ekonomi alanlarında hizmet veren şirketlerin finansal hizmetler sunmasına yardımcı olacak bir ürün geliştiriyor.
  • Geliştirilen dijital cüzdan ürünü sayesinde şirketler, müşterilerine sanal banka hesabı sunabilecek.
  • Ürünü kullanan şirketler adına ödeme işleyiciliğini ve nakit taşıma operasyonunu JPMorgan yapacak.
  • Banka, 2019 yılının sonuna kadar en az bir şirketin katılımıyla ürününü hayata geçirmeyi hedefliyor.

Kaynak: Bloomberg

2008 yılında İTÜ İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan, 2016 yılında yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibine katılmıştır. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, BigTech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlara odaklanan Okan, BKM’nin hayata geçirdiği blockchain ve yapay zeka projelerinde de rol almıştır. Fintech dünyasındaki gelişmeleri derlediği haftalık bültenler kaleme alan Okan, kariyerini Haziran 2021’den bu yana Inveo Yatırım Holding’de sürdürmektedir.