Bank Innovation Build etkinliğinde geleceğin bankacılığını tasarlamaya ilişkin bir panelde katılımcılar, bankaların Amazon ve Shopify gibi tüketicilere yönelik teknoloji şirketlerine nasıl ayak uydurabileceklerini tartıştılar.

KeyBank’in dijital işlerinden sorumlu müdür Jamie Warder, büyük bankalarda ihtiyaç duyulan yetkinliklerin her sektörde ihtiyaç duyulan becerilerden farklı olmadığını belirtti. Aslında bankalar birbirleriyle rekabet etmiyor, büyük teknoloji firmaları ve girişimlerle rekabet ediyor.

Warder konuyla ilgili olarak: “Boya yapıyorsanız veya Apple gibi cihazlar üretiyorsanız, tasarıma ihtiyacınız vardır. Harika mühendislere ve veri bilimcilerine ihtiyacınız vardır. Harika yetenekler ve bu ilerici yeterlilikler için rekabet azalıyor. Bunun hepimiz için zor olacağını düşünüyorum.” ifadelerini kullanıyor.

First Internet Bank CEO’su David Becker ise genç çalışanlardan ve stajyerlerden yeni fikirler almanın önemini açıklıyor. First Internet Bank’ın staj programının bir parçası olarak, stajyerlerden, bankadaki değişikliklere ilişkin üst düzey yönetim önerileri yaratmaları isteniyor.Becker, genelde bu önerilerin bankada eyleme geçilebilecek değişiklikler ile sonuçlandığını söylüyor.

Panelde söz alan bir diğer konuşmacı Grasshopper Bank CEO’su Judith Erwin ise yetenekten bağımsız olarak bir bankanın kültürünün müşteri deneyimini etkilediğini söyledi.

Büyük teknoloji şirketlerinin finans sektörüne yönelik yatırımları ve hızla türeyen FinTech şirketleri, bankaları son zamanlarda hareketlendirmeye başladı. Ancak birçok banka bu şirketlere paylarını kaptırmamak için ihtiyaç duydukları nitelikli yeteneklere ulaşmakta zorlanıyor.