Starling’in CEO’su Anne Boden’a göre bankacılık sektörünü yıkan FinTech şirketlerinin çoğu 10 veya 100 yıl içerisinde aramızda olmayacak.

“Evet, bankalar var olmaya devam edecek” diyen Boden, yeni nesil bankalar (challenger bank) ve belirli bir müşteri ihtiyacını gideren girişimler arasındaki ayrıma dikkat çekti. Piyasaya çıkan yeni FinTech varlıklarının çoğunun aslında gelir elde etmesinin bir yolu olmadığını da sözlerine ekledi.

Piyasaya yenilikler getirmelerine ve yıkıcı bir rol oynamalarına karşın maalesef uzun vadeli bir kârlılık planları yok ve 10 ya da 100 yıl içinde yok olacaklar.

Londra merkezli bir FinTech girişimi olan Dozens’ın CEO’su Aritra Chakravarty ise dünyanın kesinlikle parayı koruyan kurumlar ihtiyacı olacağını söyledi.

Tarihimiz, bu kurumlara ihtiyacınız olduğunu kanıtlıyor. Ancak bu hizmeti sağlayan mevcut kurumların gelecekte bunu yapacak olanlar olup olmayacakları daha büyük bir soru.”

Santander UK CIO’su Ceri Godwin ise bankacılığın güven ve ölçekleme ile ilgili olduğunu söylüyor. Bankacılığın dünyadaki en büyük birlikte çalışabilir ekosistem olduğunu belirten Godwin, köklü bankaların yeniliğe uyum sağlamasının gerektiğini ancak bir yere gitmeyeceklerini de vurguladı.

Facebook’un İngiltere’deki FinTech operasyonlarından sorumlu olan Russel Pert, sektördeki yıkımın, müşterilerin bankacılık yapma zamanlarını kısaltarak ortaya çıkacağını söyledi.

Tarih boyunca bankaların amacı gerçekten değişmedi. Değişen şey, müşterilere nasıl hizmet ettiğimizdir

HSBC’nin dijital işlerinden sorumlu müdürü Josh Bottomley de benzer şekilde düşünüyor. Bankacılığın geleceğinin daha çok müşteri deneyimi odaklı olacağını söyleyen Bottomley, geleneksel bankaların işletme maliyetlerini düşürmek zorunda kalacaklarını da belirtmeden geçmiyor. Bunu başarmanın yolları ise makine öğrenmesi ve yapay zeka gibi teknolojilerine geçiyor.