Singapur Para Otoritesi (MAS) bir araştırma platformu kurmak için Deloitte ve S&P Global Market Intelligence ile iş birliğine gitti. Platform sayesinde yatırımcılar ve finansal kurumlar FinTech girişimleri hakkında bilgi sahibi olabilecekler.

Singapur veri açığını kapatarak yatırımcıların birlikte çalışabilecekleri FinTech’ler hakkındaki bilgilere daha olay erişmesini hedefliyor. Amaç saydamlığı artırmak ve merkezi bir veri platformu üzerinden yatırımcı güvenini artırmak.

Yapılan ortak açıklamada Deloitte’in analizi işaret edilerek yatırımcıların mevcut durumda FinTech girişimlerine yönelik güvenilir ve güncellenmiş kurumsal bilgilere erişimi olmadığından potansiyel fırsatları belirlemek için gayri resmi ağlara bağlı olmaları gerektiği belirtiliyor. MAS bu durumun, yatırımcıların yatırım yapmak istedikleri şirketleri anlamalarına engel oluşturduğunu söylüyor.

Önerilen araştırma platformu ile iş modelleri, kullanım durumları, finansman ve teknoloji dağıtımları dahil olmak üzere FinTech girişimleri hakkında ayrıntılı bilgiler sunulması hedefleniyor.

Ayrıca, FinTech şirketlerini merkezi bir veri platformunda kolayca karşılaştırabilmek, karar alma süreçlerini daha iyi destekleyecek ve yatırımcıların en çok değer verdiği parametrelere dayanarak girişimlere öncelik verecek.

MAS FinTech Müdürü Sopnendu Mohanty bu platformun özellikle B2B çözümler sunan girişimlerdeki şeffaflığı arttırarak verilere olan güveni büyük ölçüde iyileştirebileceğini düşünüyor.

KaynakZDNet