Accenture, Haziran ayında yayınladığı rapor ile  “Açık Bankacılık ve Hızlı Ödemelerin İngiltere pazarına etkileri, İngiltere’nin lider konumunun düzenlemelerle nasıl desteklendiği,  İngiltere’nin Avrupa ve Dünya için nasıl bir model oluşturduğu, yıkıcı gelişmelerin nasıl fırsata dönüştürülebileceği ve Anlık Ödemeler ile Açık Bankacılığın birlikte güçlenmesi” konularına dikkat çekiyor.

Açık Bankacılık + Anlık Ödemeler Birlikteliği

İngiltere’de, 2008 yılında duyurulan Hızlı Ödeme Hizmeti (Faster Payment Service) ile bankacılık ve ödeme ssitemlerinin daha güçlü hale geldiği görülüyor. Açık bankacılık ve Anlık Ödemeler kritik bir büyüklüğe ulaştığında, ödemelerdeki innovasyonlar ve kullanım örneklerinin artması ile birlikte güçlü ve birbirlerini destekleyici bir ikili haline gelmiş olacaklar. FPS, kullanım açısından son 10 yılda belirli bir hızda artarken,  2018 yılında açık bankacılığın başlaması ile büyük pozitif dalgalanma yaşıyor.

Yıkıcı Değişimi Anlamak

Bankaların bu ortamda hayatta kalabilmek için farklı şeyler yapması, kendilerini yeniden konumlandırmaları önem taşıyor. İngiltere örneğinden ilerlersek; Anlık Ödeme ve Açık Bankacılığın birleşimi, İngiltere’yi küresel bir ödeme lideri haline getirmekle birlikte, (bankaların geleneksel olarak elinde tuttuğu pazar payının yenilikçi Fintech’ler tarafından ele geçirilmesiyle) dünyanın en çok etkilenen finansal hizmetler pazarı haline de getirmiştir. Bu birleşme kazanıp ilerledikçe, Avrupa finansal hizmetler pazarı da benzer yıkıcı etkileri yaşamaya başlayacak.

Yeni ekosistemdeki Bankalar için 5 Seçenek öngürülebilir:

Bankalar için sorulması gereken soru şudur: Bu yıkıcı gelişmeler ne kadar ileri gidebilir ve bankalar bundan en verimli şekilde nasıl faydalanabilir?

Bu bilmeceyle uğraşırken, bankaların önlerinde beş stratejik seçenek bulunuyor, nedir bunlar:

  1. Müşteriye dönük hizmetler: Müşterinin ödeme sistemi arayüzü olarak hizmet sağlamak.
  2. Ödeme hizmetleri sağlayıcısı (PSP): Müşterilerin banka bilgilerini anlık ödeme veya e-ticaret işlemlerinde kullanmalarını sağlamak.
  3. Şirketler ve İşyerleri için teknoloji sağlayıcısı: Büyük kurumların veya şirketlerin  hesap, kimlik doğrulama ve ödeme işlemlerini yönetmelerine destek olmak.
  4. Yeni Avrupa kartı ve ödemeler yapısı: Avrupalı düzenleyiciler Avrupa’daki uluslararası kart yapılarını kırmak istiyor – ve ERPB SEPA API Erişim Çalışma Grubu ile Avrupa’nın ulusal kart ve ödeme altyapısını oluşturmak için çalışıyor.
  5. Avrupa için “Ödeme Talebi” (RequesttoPay-RtP): İngiltere’de oldukça başarılı olan RtP, kullanıcı deneyimini kolaylaştıran Anlık Ödeme yapısıdır. RtP gibi yapıların bankaların kontrolünde bulunması müşteri ilişkilerinin devamlılığına yardımcı olacaktır.

Raporun detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

1969 yılında Kocaeli’de doğan Nesrin İlker Peker, 1991 yılında ODTÜ Matematik Bölümü’nden mezun oldu ve aynı yıl İş Bankası Bilgi İşlem Müdürlüğü’nde Yazılım Uzmanı olarak işe başladı. 2004 yılında Yazılım Geliştirme Müdürlüğü’nde Müdür Yardımcısı olan Peker, 2012 yılında Direktör olarak banka iştiraki Softtech A.Ş. de görevlendirildi. 20 yılı aşkın bir süre İş Bankası’nın kartlı ödeme sistemleri altyapı ve yazılımlarının geliştirilmesi konusunda yöneticilik yaptı. 2019 Ocak ayından itibaren kartlı ödeme sistemleri danışmanlığı vermektedir. Nesrin İlker Peker İngilizce ve Fransızca bilmektedir, evli ve iki çocuk annesidir.