Singapur Para Otoritesi (MAS) Singapur FinTech Festivali’nde güçlü bir yeşil 2 milyar ABD doları değerinde yeşil yatırım programı (GIP) kurduğunu duyurdu.

Bu program, çevresel olarak sürdürülebilir projeleri teşvik etmede, Singapur ve bölgedeki ikim değişikliği risklerini azaltmada Singapur finans merkezinin desteklenmesine yardımcı olacak.

Yeşil yatırım programı, 2019 Singapur FinTech Festivali (SFF) x Singapur Yenilik ve Teknik Eğitim Haftası’nda (SWITCH) Singapur Eğitim Bakanı ve MAS Yönetim Kurulu Üyesi Ong Ye Kung tarafından duyurulan yeşil finans eylem planının büyük uzantısı olacak. GIP, Singapur’daki güçlü ve çeşitli yeşil finansman ekosisteminin büyümesini desteklemeyi amaçlıyor.

MAS, kendi yeşil girişimlerine katkıda bulunmak isteyen ve Singapur dışındaki bölgeler için de yeşil pazarların geliştirilmesi ve çevresel risklerin yönetilmesi için çabalayanlara varlık yöneticileri ile fon sağlayacak.

Seçilmiş yöneticiler, araştırma, yönetim, politika ve portföy yönetimi gibi fonksiyonlar arasında yeşil yatırım yeteneklerini derinleştirmeye, yerel yetenek transferlerini hızlandırmaya ve Singapur’da yeşil odaklı fonların yönetimini arttırmaya yönelik kararlı bir taahhütte bulunduğunu belirten yöneticiler olacak.

MAS’ın GIP’deki ilk yatırımı, Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) “Yeşil Tahvil Yatırım Havuzu”nda (GBIP) 100 milyon dolarlık bir miktar olacak. MAS diğer katılımcı merkez bankalarıyla birlikte bu girişimin, yeşil tahvil piyasasının daha da derinleşmesini katalize etmesine yardımcı olacağını umuyor.