Google önümüzdeki yıl aralarında Citigroup’un da bulunduğu finansal kuruluşlarla birlikte ortaklığa giderek vadesiz banka hesabı sunacak. 

Bu gelişme, teknoloji devinin tüketici bankacılığına yönelik en cesur hamlesi olarak değerlendirilebilir. Zira şirketin önceki çalışmaları kredi kartlarına ve ödeme platformlarına yönelikti.

Wall Street Journal’ın haberine göre Cache adı verilen projeyle birlikte Google, Silikon Vadisi’nde bankacılık sektörünü deneyimleyecek olan şirketlerden biri daha olacak. Daha önce Apple ve Facebook gibi şirketlerin girişimleri çeşitli engellerle karşı karşıya kalmıştı. Genel olarak tüketiciler, büyük teknoloji şirketlerine kişisel bilgilerine verme konusunda gittikçe şüpheci davranıyorlar.

Caesar Sengupta Google’ın kesinlikle müşteri verilerini satmayacağını söylüyor. Sengupta yaptığı açıklamada: “Daha fazla kişinin çevrimiçi dijital ortamda daha fazla şey yapmasına yardımcı olabilirsek, bu hem internet için hem de bizim için iyidir“. ifadelerini kullanıyor.

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca bankalar çevik FinTech girişimleriyle rekabet konusunda endişeliydiler. Ancak bu endişenin daha büyüğünü teknoloji şirketleri yaratıyor. Hali hazırda milyonlarca tüketiciye sahip olan Google, Amazon, Apple ve Facebook gibi teknoloji devleri bankalar için daha büyük bir tehdit olabilir.

Geçtiğimiz yıl Amazon J.P Morgan ile birlikte bir vadesiz banka hesabı üzerinde çalıştıklarını duyurmuştu. Apple, Goldman Sachs ile birlikte bir kredi kartı piyasaya sürdü. Uber geçtiğimiz ay finansal hizmetler ayağına ağırlık vereceğini açıkladı ve sosyal medya devi Facebook’un da bir süredir Libra projesi üzerinde çalıştığı biliniyor. Şimdi ise bir başka teknoloji devi Google da vadesiz banka hesabı hizmeti sunarak bu alana girmeye çalışıyor.

Bankaların, teknoloji şirketlerinin bu hamlelerine karşılık tavırları da onlarla ortaklık yapmakla sonuçlanıyor. J.P Morgan, Goldman Sachs ve Citigroup’un hamlelerine bakacak olursak teknoloji şirketlerinin finans alanına girmek için bankalardan yararlandığı gibi bankalar da teknoloji şirketlerinin kullanıcı tabanı ve verilerinden yararlanacak.

KaynakCNBC