Almanya’da dün kabul edilen yeni bir yasayla birlikte Apple’ın iPhone’lardaki NFC çipini diğer mobil ödeme hizmetlerinin erişimine açması gerekecek.

İlk olarak sadece Apple Pay ile kullanılabilen iPhone’lardaki NFC çipi, daha sonra bazı üçüncü taraf uygulamaların kullanımına açılmıştı. Ancak Apple asla mobil ödeme hizmetlerinin bu çipi kullanmasına izin vermedi.

Almanya’da kabul edilen bir yasayla birlikte ise diğerlerinin Apple Pay ile rekabet edebilmesi için Apple’ın NFC çipini farklı ödeme hizmetlerine de açması gerekecek.

Bankalar 2016’dan beri kendi ödeme uygulamaları için iPhone’ların NFC çipine erişim talep ediyorlar. Daha önce Avustralya’nın en büyük üç bankası, diğer hizmetlerin erişiminin kısıtlanmasını rekabete aykırı bir davranış olarak değerlendirmişti.

Reuters’ın haberine göre yasada spesifik olarak Apple’ın adını geçirilmiyor, ancak teknoloji devinin bu yasadan etkileneceği belirtildi.

Apple tarafından yapılan açıklamada bu yasanın kabul edilmesine şaşırdıklarına ve çeşitli riskler doğrulabileceğine değiniliyor:

Bu mevzuatın bu kadar ani bir şekilde ortaya çıkmasına şaşırdık. Yasa tasarısının kullanıcı dostu olma, veri koruma ve finansal bilgilerin güvenliği açısından zararları olabileceği konusunda endişeliyiz.

Yasanın kabul edilmesinin ardından diğer Avrupa ülkeleri de Almanya örneğini takip edebilir.

KaynakReuters