Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Geride kalan haftada ülkemizde finans sektörünün geleceğini şekillendirecek bir kanun, TBMM’de yasalaştı. Yasa ile birlikte uzun zamandır dünyanın gündeminde olan açık bankacılık, resmiyet kazanırken BDDK’nın bazı yetkilerinin TCMB’ye devredilmesiyle, ödemeler alanında koordinasyonun tek kamu kurumu tarafından sağlanması amaçlanacak.

Dünyada ise haberlerin odağında BigTech vardı. Almanya’da parlamento tarafından onaylanan yasa, Apple için kötü bir sürprize dönüşebilir. Üst parlamentodan da onay çıkması durumunda Apple’dan, mobil ödeme oyuncularından sadece Apple Pay’in kullanabildiği NFC çipini diğer uygulamalara da açması istenecek.

Google; sütten ağzı yanıp yoğurdu üfleyerek yiyen misali, düzenleyicilerle sorun yaşamamak adına çıkaracağı banka hesabında Citi ile işbirliği yapacağını açıkladı. Libra isimli dijital para projesi ile düzenleyicilerin hedefi haline gelen Facebook ise WhatsApp, Instagram, Facebook ve Messenger’daki ödeme deneyimini Facebook Pay isimli ödeme yöntemi ile tekilleştiriyor. Facebook Pay, Facebook ekosistemi dışınaki işyerlerine entegre olmaya başlarsa PayPal, Apple Pay’e rakip olarak dijital ödeme yarışına yeni bir soluk getirecektir.

BigTech düntasındaki bu gelişmelere karşın bankalar da boş durmuyor. Avrupa’da 20 bankanın üzerine çalıştığı PEPSI (The Pan European Payment System Initiative) şimdiden büyük merak uyandırdı.

Keyifli okumalar…

1. BDDK’nın Bazı Yetkileri TCMB’ye Devredilirken Açık Bankacılığın Önü Açıldı

Türkiye, fırsat eşitliği yaratacak bir fintech ekosistemi için 11. Kalkınma Planı’nda yer verilen maddeleri hızla hayata geçiriyor.

 • Mecliste onaylanan kanun değişikliği teklifi ile BDDK’nın bazı yetkileri TCMB’ye devredildi. Bu adımla, ödemeler alanında koordinasyon tek bir kamu kurumu tarafından sağlanacak. Daha önce ‘ödeme sistemleri’ TCMB’nin, ‘ödeme hizmeti sağlayıcıları’ ve ‘elektronik para şirketleri’ BDDK’nin yetki alanındaydı.
 • Mevzuatta PSD2 ile uyum ise ödeme hizmeti faaliyetlerinin kapsamının genişletilmesi ile sağlandı. Bu doğrultuda hesap bilgisi sağlama ve ödeme hizmeti başlatma faaliyetleri, ödeme hizmeti olarak tanımlandı.
 • Verilerin üçüncü parti kurumlarla paylaşılmasına ilişkin usul ve esaslar ise yine TCMB tarafından belirlenecek.
 • Kanun değişikliği doğrultusunda faaliyet izni almış tüm ödeme ve e-para kuruluşlarının üye olmasının zorunlu olacağı Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği de kurulacak.

2. Ödemeler Dünyasında Stratejik Adımların Şimdilik Sonuncusu: PEPSI

Google, Amazon, Facebook, Apple, PayPal, Alibaba, Tencent derken son yıllarda teknoloji şirketlerinin finansal hizmetlere ilgisi giderek artıyordu.

 • Ancak Cambridge Analytica skandalı sonrasında artan mahremiyet endişeleri, rekabete aykırı uygulamaları nedeniyle Google’a verilen cezalar, Libra’ya karşı düzenleyicilerin katı tutumu, Apple Pay’in Avrupa’da rekabet otoritesinin radarına girmesi, merkez bankalarının dijital para çalışmaları derken teknoloji şirketlerinin işinin sanıldığı kadar kolay olmadığı anlaşıldı.
 • Tüm bu gelişmelerin ardından son olarak Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) önerisi doğrultusunda Avrupa’dan 20 bankanın tüm nakitsiz ödemelerde kullanılacak bir ödeme sistemi üzerine çalıştığı öğrenildi.
 • Teknoloji şirketlerine meydan okumanın yanı sıra Visa ve Mastercard’ın pazardaki hakimiyetine de son vermeyi amaçlayacak sistemin adı ise PEPSI (The Pan European Payment System Initiative) olacak.
 • Söz konusu 20 banka içerisinde Almanya’dan Deutsche Bank’ın yanı sıra çok sayıda Fransız bankanın yer aldığı iddia ediliyor.

Kaynak: NFCW, Yahoo


3. Almanya’dan Apple’a Kötü Sürpriz

Almanya’nın kara para aklamayla mücadele kapsamında meclisten geçirdiği ve üst meclis tarafından da onaylanması halinde 2020’nin başında uygulamaya konacak olan kanun, mobil ödemelerde yeni bir dönemin habercisi olabilir.

 • Söz konusu kanunda açıkça Apple ya da Apple Pay ifadeleri geçmese de kanunun içeriği, Apple’ın NFC çipini Apple Pay’in rakiplerine makul bir ücret karşılığında kullandırmasını zorunlu tutuyor.
 • Kanunun meclisten çok ani biçimde geçtiğine dikkat çeken Apple yetkilileri ise bu durumun müşteri deneyimine ve finansal bilginin güvenliğine zarar vereceğini, Apple Pay’e dair teknik yaklaşımlarını Alman hükümetine anlatmak istediklerini ve AB düzenleyicileriyle yakın çalışmaya devam edeceklerini belirtti.
 • Apple, 2014 yılında Apple Pay’i kullanıma sunmuş, iPhone’larda ve Apple Watch’larda NFC çipinin başka bir uygulama tarafından kullanılmasına izin vermemiş, bu durum Apple’ın rekabeti engellediği yönünde eleştiriler almasına sebep olmuştu.
 • Son dönemde Apple, Avrupa Birliği rekabet otoritesinin de radarına girmiş durumda. Kurum, Apple Pay uygulamalarında rekabeti engelleyici bir durum olup olmadığını araştırıyor.

Kaynak: VentureBeat, Reuters, engadget


4. Google, Citi İşbirliği ile Tüketicilere Banka Hesabı Açacak

Finans alanındaki çalışmalarında vites yükselten son teknoloji şirketi Google oldu.

 • Gelecek yıl hayata geçrmesi beklenen Cache kod adlı proje kapsamında Citigroup ve bir kredi birliği ile işbirliği yapacak olan Google, tüketicilere çek hesabı sunacak.
 • İşbirliği ile Google, lisans ve uyum ile ilgili gereklilikleri işbirliği yaptığı finans kurumlarına bırakmış ve düzenleyicilerle sorun yaşama tehlikesini azaltmış olacak.
 • BigTech’in kişisel verileri nasıl kullandığı son dönemin en büyük tartışma konularından biri…
 • Düzenleyiciler; Google’ın arama motoru, e-posta servisi, akıllı asistan gibi farklı kanallar üzerinden elde ettiği bilgileri, rakiplerine üstünlük sağlayacak şekilde kullanıp kullanmadığını araştırıyor.
 • Google yöneticilerinden Caesar Sengupta ise yaptığı açıklamada Google Pay gibi finansal hizmetlerden elde edilen bilgileri reklam verenlere satmadıklarını belirterek bu konuda hassas oldukları mesajını verdi.

Haftanın FinTech Gelişmeleri - 17.11.2019

Kaynak: NFCW, Wall Street Journal

5. Facebook; Facebook Pay ile Uygulamaları Arasında Ödeme Deneyimini Tekilleştirecek

Facebook, Messenger, Instagram ve WhatsApp kullanıcıları, uygulamalara ekledikleri kartlarla bugün ödeme, bağış ve para transferi yapabiliyor. Ancak bu ödeme deneyimlerinde bir standart bulunmuyordu.

 • Kartların ve PayPal hesabının eklenebileceği Facebook Pay isimli çözümü kullanıma sunan şirket, ödeme deneyiminde tekilliği sağlamayı amaçlıyor.
 • Çözüm bu hafta Facebook ve Messenger’ın ABD’deki kullanıcılarına sunuldu.
 • Bağış, kitlesel fonlama, oyun içi satın alma, etkinlik bileti, P2P ödeme ve Facebook Marketplace ödemelerinde Facebook Pay kullanılabilecek.
 • Farklı işyerlerine entegre olması halinde Facebook Pay; Apple Pay, PayPal gibi oyuncularla rakip olmuş olacak.

Haftanın FinTech Gelişmeleri - 17.11.2019

Kaynak: NFCW

2008 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan; 2016 yılından bu yana ise çalışmalarını, yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibi bünyesinde yürütmektedir. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, bigtech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlar Okan’ın odaklandığı alanlar arasında yer alıyor.