Yönetim danışmanlığı firması Oliver Wyman’a göre erkeklerin egemen olduğu finans endüstrisi, kadınlara yönelik ürünleri dikkate almama ve uyarlayamama nedeniyle yılda 700 milyar dolardan fazla para kaybediyor.

Raporun baş yazarı Jessica Clempner, kadınların finansal hizmetlerdeki en büyük ancak en az hizmet verilen müşteri gurubu olduğunu söylüyor. “Firmalar kadın müşterileri dinlemeyerek ve anlamayarak masaya para bırakıyorlar.

Rapora göre cinsiyetten bağımsız görünen pek çok ürün aslında varsayılan olarak erkeklerin ihtiyaçlarına göre tasarlanıyor. Birçok ürün, özellikle kadınların finansal yaşamlarını göz önünde bulundurarak tasarlanmamış.

Oliver Wyman’ın hesaplamalarına göre sigorta şirketleri kadınlara, erkeklerle aynı oranda hayat sigortası satmış olsaydı yeni primlerle birlikte 500 milyar dolar daha kazanabilirlerdi. Ayrıca kadınlar hisse senetleri ve tahvillerden ziyade varlıklarının çoğunu nakit olarak tutma eğilimindeler. Bu da varlık yöneticileri için potansiyel olarak 25 milyar dolar değerinde bir getiri anlamına geliyor.

Bu sorunların kaynağı olarak ise finans endüstrisindeki üst yönetimin kadın eksikliği gösteriliyor. Raporda, küresel çapta finans yöneticilerinin sadece yüzde 20’sinin kadın olduğu belirtiliyor. 2016’da ise bu oradan yüzde 16 seviyesindeydi.

Raporun detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.