Nesnelerin internetinin (IoT) ortaya çıkışı iş dünyasında oldukça büyük bir ses getirdi. IoT’yi, nesnelerin internet üzerinden birbirine bağlanabilirliği olarak açıklayabiliriz. 2025 yılına kadar dünya çapında 64 milyar IoT cihazının olacağı tahmin ediliyor.

Birçok sektörde olduğu gibi finans sektöründe de IoT’nin varlığını görüyoruz. IoT teknolojilerinin en sık kullanıldığı FinTech alanları arasında ise müşteri hizmetleri, güvenlik, ödemeler, dahili işlemler ve altyapı bulunuyor. Peki IoT finans ve bankacılık alanında ne gibi faydalar sunabilir?

Müşteri Desteği

FinTech sektörü müşterilere anında destek ağlamada bankalarla mücadele edebilmek için IoT ve yapay zekadan yararlanıyor. Bu noktada akıllı telefonlar kritik bir önem arz ediyor. Müşterilerine her an her yerde destek vermeye hazır olan FinTech firmaları hızlı bir şekilde destek sunup müşterilerine zaman kazandırıyorlar.

Yerinde Kuyruk Yönetimi

Çoğu finansal kurumda ve bankada kuyruklar oldukça yaygın. Bu kuyruklar nesnelerin interneti kullanılarak yönetilebilir. Müşterilerin etrafta dolaşmasını önlemek için elektronik biletleme de yapabilen IoT cihazları karmaşıklıkları ortadan kaldırabilir.

Bunun için müşteriler sorununu akıllı bir makineye girer ve daha sonra görmeleri gereken temsilciler ve sıradaki numaralar hakkında ayrıntılı bir bilet alır. Sıra onlara geldiğinde ise cihaz müşterileri bilgilendirir.

Müşteri Hizmetini İyileştirme

Microsoft’un raporuna göre, küresel olarak müşterilerin yüzde 96’sı müşteri hizmetlerinin marka seçiminde önemli bir faktör olduğunu belirtiyor. Müşteri hizmetleri finansal teknolojiler için de oldukça önemli. Finansal hizmetlerdeki IoT uygulamaları, müşteri hizmetleri ve servisini iyileştirmek için de kullanılabilir.

Kablosuz Ödemeler

Finansal hizmetlerde IoT, insanların ödeme yapma şeklini de değiştiriyor. Giyilebilir akıllı cihazlar, kablosuz ödemeler ve para çekme işlemlerinde akıllı telefonlar ve kredi kartlarının yerini alıyorlar. Statista’nın verilerine göre 2022 yılında giyilebilir cihazların sayısı 1,1 milyar adedin üzerine çıkacak.

Kimlik Doğrulama ve Güvenlik

Giyilebilir akıllı cihazlar hali hazırda FinTech endüstrisinde güvenliği artırmanın bir yolu olarak kullanılıyor. Bunun iyi bir örneği, biyometrik kimlik doğrulaması için bir bireyin kalp atışını kullanan Nymi akıllı bileklikleri. Testi tamamlanan bu teknoloji kablosuz ödemelerde güvenli olduğunu kanıtladı.

Artan İş Verimliliği

IoT çözümlerinin uygulanması, şirketlerin süreç otomasyonunu kullanarak verimliliği artırmasını sağlar. Bankacılık ve finansal hizmetler pazarında IoT kullanımı, müşteri hizmetlerinin iyileştirilmesine ve günlük işlevlerin kolaylaştırılmasına da yardımcı olacaktır. Örneğin Citibank, müşterilerine anahtar kart vermek yerine ATM’lerde kapıları açmak için akıllı telefonlarını kullanmalarına imkan tanıyan ‘beacon’ sistemini kullanıyor.

Sonuç olarak nesnelerin interneti, bankacılığın birçok alanında potansiyel bir etkiye sahip olabilir. Bu nedenle, kuruluşlar operasyonlarını yeniden değerlendirerek rekabetçi olmalarını sağlamak için yeniden inşa etmeli. IoT tarafından sağlanan verilerin oldukça faydalı olduğunu göz önüne alırsak bu teknolojilerin finansal hizmetlerde yaygın olarak kullanılması gerektiğini söyleyebiliriz.