LATTICE80 tarafından “FinTech’te Lider ilk 100 Kadın” listesi 2018 yılı Nisan ayında yayınlanmıştı.  Bu yıl, “2019 Fintech’te Lider ilk 100 Kadın” adı ile liste yenilendi. Yapılan araştırma ve yayınlanan liste ile kadınların güçlendirilmesi, Fintech’teki iyi liderlerin  küresel çapta belirlenerek tanıtılması hedefleniyor.

LATTICE80, başarılı girişimci kadınları küresel bazda tanıtarak Fintech ekosistemini daha hareketli bir topluluk haline getirmeye, kadınları cesaretlendirmeye ve onlara ilham vermeye çalışıyor. 2019 Listesinden bazı notlar:

  • 44 kadın, Fintech ve Blockchain girişimlerinde kilit yönetim pozisyonlarına sahip,
  • 26 kadın, devlet kurumları, destek toplulukları-girişimleri veya araştırma enstitüleri gibi faaliyetlerle öncü çalışmalar yapımakta,
  • 20 kadın, şirkette çalışmakta,
  • 10 kadın, Fintech veya Blockchain odaklı yatırımcı statüsünde.

2019 listesinde FinTech lideri olan en fazla sayıda kadının yer aldığı 5 şehir şunlardır : Londra (17), Hong Kong (12), New York (10), Singapur (8) ve San Francisco (8)

Ayrıca, geçen yılki listede olup bu seneki listede de yer alan 34 kadın bulunmaktadır.

Kadınlar hem finansal hizmetler hem de teknoloji alanında dünayada halen yetersiz temsil edilmeye devam ediyor. Her iki sektörün kesiştiği bir alan olan Fintech’te kadın liderliği arttırılmaya çalışılıyor. Çeşitlilik, özellikle işletmelerin küreselleştiği bu çağda başarılı organizasyonların temel taşıdır. Bu felsefe ile araştrımasını yürüten LATTICE80, Fintech listesindeki En İyi 100 Kadını belirlerken, kadınların farklı coğrafyalarda ve Fintech ekosisteminde oynadıkları rolleri titizlikle incelediklerini ve tüm rollere  açısından adil bir seçim yapmaya özen gösterdiklerini belirtmekte.

FinTech, Açık Bankacılık, Blockchain gibi alanlarda “projeleri yöneten, işletme stratejileri tasarlayan, müşteri memnuniyeti sağlayan, girişimci olan, işletme kurabilen, girişimlere yatırım yapan, yöneten, pazarı yönlendiren, API tasarlayan, kodlayan, bakımını yapan, yeni pazarlar geliştiren, lobi yapan, yasal mevzuatları yerine getiren” ve benzeri konularda sektörde yer alan kadınların daha görünür olması hepimizin dileği.

1969 yılında Kocaeli’de doğan Nesrin İlker Peker, 1991 yılında ODTÜ Matematik Bölümü’nden mezun oldu ve aynı yıl İş Bankası Bilgi İşlem Müdürlüğü’nde Yazılım Uzmanı olarak işe başladı. 2004 yılında Yazılım Geliştirme Müdürlüğü’nde Müdür Yardımcısı olan Peker, 2012 yılında Direktör olarak banka iştiraki Softtech A.Ş. de görevlendirildi. 20 yılı aşkın bir süre İş Bankası’nın kartlı ödeme sistemleri altyapı ve yazılımlarının geliştirilmesi konusunda yöneticilik yaptı. 2019 Ocak ayından itibaren kartlı ödeme sistemleri danışmanlığı vermektedir. Nesrin İlker Peker İngilizce ve Fransızca bilmektedir, evli ve iki çocuk annesidir.