Geçtiğimiz haftalarda FinTech dünyasının en önemli etkiliklerinden Money 20/20 gerçekleştirildi. Etkinliğin gündemi bugünü ve geleceği şekillendirecek olan finansal teknoloji trendleriydi.

1 – Birleşme devam ediyor

FinTech’in ilk yılları tekli ürün girişimlerinin çoğalmasına imkan tanıdı. Transferwise, Stripe ve Venmo, Prosper ve Lending Club, Betterment ve Wealthfront gibi girişimler hızlı bir şekilde ölçeklenir hale geldi. Tüm bu ürünler müşteri dostu olsada müşterileri ayrı ayrı FinTech ürünleri kullanmaya itti.

Son birkaç yıl boyunca FinTech’ler tüketiciler için farklı özellikleri bir araya getirmeye çalışıyorlar. Kredi oyuncuları birikim hesaplarını duyuruyor, birikim hesabı sunanlar krediye yöneliyor ya da sigorta şirketleri mevcut ürünlerini başkalarıyla birleştirerek teklif sunuyor. Son zamanlarda artan bu birleşme ve farklı hizmetlerin tek bir yerden sunulması gelecek yıllarda da devam edecek gibi görünüyor.

2 – Finansal sağlık dikeyleşiyor

Finansal sağlık artık daha dikey alanlara odaklanıyor. Bu eğilim belirli demografik bilgileri (örneğin yaşlılar ve çocuklar) iş kategorileri (ekonomi) ve endüstrileri (örneğin dişçilik uygulamaları) hedefleyen şirketleri içeriyor.

FinTech inovasyonu hızlandıkça yenilikçiler, benzersiz ihtiyaçları hesaba katan çözümlere, tek ürün veya çözümlere kapsamlı bir şekilde odaklanmaya devam edecekler.

3 – FinTech küresel çapta tanınıyor

Bu yılki Money 20/20 etkinliğinde ABD dışındaki pazarlara da değinildi. Bunun bebesi ise basit, yurt dışında neler olduğunu görmezden gelmeniz çok zor.

Dünyanın en büyük FinTech’lerinden bazılar küresel çapta hizmet veriyor. Bunlara Brezilya merkezli Nubank, Kenya merkezli M-Pesa ve Çin merkezli Ant örnek gösterilebilir. Dünya genelindeki FinTech yatırımlarına da bakacak olursak dünyanın farklı bölgelerinde yapılan yatırımlar ABD’yi geride bırakmaya başladı. Dolayısıyla finansal teknolojilerin küresel çapta bilinirliğinin arttığını ve giderek daha da artacağını söylemek yanlış olmaz.

4 – Güvenlik

Siber tehditler artışta. Geçtiğimiz yıl ABD firmalarının yüzde 61’i siber saldırılara maruz kaldı. Kayıplar 229 bin dolardan 269 bin dolara kadar yükseldi.

Geçtiğimiz ay kuantum üstünlüğünün ilk başarı haberi de gelmişti. Bu da güvenlik önlemleri konusunda birçoklarını endişelendiriyor.

Dolayısıyla FinTech sektöründe güvenlik konusunun öncelikli olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Money 20/20 etkinliğinde de en çok değinilen konulardan birisiydi. Önümüzdeki yıllarda da güvenlik konusu en çok tartışılan ve çözüm üretilmeye çalışılan konu olacak gibi görünüyor.

5 –  FinTech yataylaşıyor

Finansal teknolojiler ilk başlarda dikeydi ve bağımsızdı. Şimdilerde ise bu durum değişiyor. Finans sektöründe olmayan şirketler FİnTech ürünleri sunmaya başlıyor ve bu endüstriler arası nüfuz ediyor.

Bu nedenle konferansta birçok farklı sektörden yöneticiler görmek sürpriz olmadı. Etkinlikte, bu eğilimi hızlandırmak için firmaların, başkalarının kendi kişiselleştirilmiş finansal ürün ve hizmetlerini sunmalarını sağlamak için gereken tüm araç setini sağladıkları “hizmet olarak bankacılık” dahil olmak üzere yeni altyapı türleri hakkında önemli tartışmalar yapıldı.