Bankacılık hizmetlerine erişimi bulunmayan 1,2 milyar insanı göz önünde bulundurduğunuzda Afrika, elektronik ödemeler ve finansal teknolojiler adına büyük bir potansiyel barındırıyor. Dünyanın dört bir yanındaki FinTech yatırımcıları da bu pazarı gözden kaçırmıyor.

OPay

Mobil para hizmeti OPay bu ayın başlarında Çinli yatırımcılar tarafından B Serisi finansman turunda yaklaşık 120 milyon dolar yatırım aldığını açıkladı.

B Serisi yatırımcılar arasında Meituan Dianping, Gaorong Capital, SoftBank Asia, IDG Capital, GSR Ventures ve Source Code Capital gibi isimler yer alıyor.

TechCrunch’ın haberine göre Lagos merkezli firma internet şirketi Opera tarafından kurulmuştu. OPay bu yatırımı Nijerya, Kenya, Güney Afrika ve Gana’ya genişlemek için kullanacak. Genişleme planları Opera’nın CFO’su Frode Jacobsen tarafından açıklandı.

Nijerya’da mobil para üzerine hizmet veren şirketin bir de ORide ve OFood isminde bir teslimat hizmeti de bulunuyor. Firmanın günlük işlem hacmi 10 milyon doları bulunuyor.

OPay’e yapılan yatırım Çinli yatırımcıların Afrika pazarına olan ilgisi açısından da dikkat çekici bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

PalmPay

Nijerya’daki diğer önemli FinTech şirketlerinden birisi de PalmPay. Mobil ödemelere odaklanan PalmPay, ülkede 40 milyon dolarlık bir tohum yatırım turunun ardından piyasaya sürüldü.

Bu yatırım turuna Çin Merkezli telefon üreticisi Transsion öncülük etti. Daha sonra tura yine Çin’den NetEase ve Mediatek şirketlerinin de katıldığı görüldü. PalmPay, Tecno, Infinix ve Itel ortaklığında PalmPay’ın uygulaması gelecek yıl 20 milyon telefona yüklü gelecek. PalmPay aldığı yatırımla hizmetlerini Gana’ya genişletmek istiyor.

Interswitch

Afrika’nın FinTech sektörüne yönelik bu harekatın tek oyuncusu Çin değil elbette. Visa’nın Interswitch’in yüzde 20 hissesine yatırdığı 200 milyon dolarlık miktar şirketi Afrika kıtasındaki ilk FinTech unicorn’u konumuna soktu.

Interswitch kurucusu Mitchell Elegbe yatırımlarla ilgili olarak: “Sahra altı Afrika, genç ve dinamik bir nüfusun büyümesi, hızlı bir şekilde tüketici davranışının gelişmesi ve kıtada ve yurt dışında kabul edilebilecek ödeme çözümlerine yönelik arzunun artmasıyla dünyanın en hızlı büyüyen ödeme pazarıdır.” açıklamalarında bulundu.


FinTech yatırımcılarının Afrika’daki pazara olan ilgisi kısa sürede bitmeyecek gibi görünüyor. Finansal hizmetlere erişim zorluğu çeken geniş bir nüfusu hedef alan girişimler müşteri potansiyeli ile birçok yatırımı kendilerine çekebiliyorlar.

KaynakPymnts