Nesta Challengesİngiltere’deki tüketicilerin daha fazla para kazanmalarına yardımcı olacak açık bankacılık çözümlerinin yaratılmasını teşvik etmek için Open Banking Limited ile ortaklaşa yürütülen 1,5 milyon pound değerinde bir ödül fonu olan “Open Up Challenge 2020”’ yarışmasını 27 Temmuz – 2 Ekim tarihleri arasında yapacağını duyurmuştu.

Kendini “Meydan okuruz, Yenilikçileriz ve Oyun Değiştiriciyiz.” mottosuyla tanımlayan Nesta Challenges, tüketicilere yönelik açık bankacılık inovasyonunu teşvik etmek için “Open Up Challenge 2020” düzenlemişti.

Open 2020 için ülkede içinde yapılan anketin sonuçları özellikle girişimciler için önemli ipuçları veriyor.

 • Ülkedeki milyonlarca insan şu anda sahip oldukları mali şartların zirvesinde kalmak için mücadele ediyor.
 • Üçte biri (%29), her ay düzenli olarak paralarının tükendiğini söylüyor – yaklaşık 15,2 milyon kişi.
 • %52’si finansallarının kontrolü konusunda kendini daha güvende hissetmek istiyor.
 • On kişiden dördü (%37) finansal ürünleri için daha iyi bir anlaşma istediklerini ancak nereden başlayacaklarını bilmediklerini söylüyor.
 • Bir ürün kullanmış olan on kişiden dokuzu (% 86), paralarını yönetebilmek için yardıma ihtiyacı olduğunu düşünüyor.
 • on kişiden sekizi (% 77) finansal olarak ya da düşük seviyede gelirleri olanlar daha fazla para kazanabilmeleri için daha çok desteklenmeleri gerektiğini belirtiyor.
 • İnsanların yarısı paralarını yönetmelerine yardımcı olacak yeni araçlar ve uygulamalara ihtiyaç duyuyor.
 • 20.000 pound veya daha azını kazananların üçte birinden fazlası (% 35) paralarını yönetmelerine yardımcı olacak bir uygulama kullanacaklarını söylemektedir.
 • Daha yüksek geliri olanların %25’i faturalardan tasarruf, %21’i otomatik harcamalardan tasarruf ve %17’si yaşam tarzı maliyetlerinden tasarruf etmek istiyor.

Nesta Challenges ankette tespit edilen konulara açık bankacılık inovasyonları ile çözüm bulunacağını belirtiyor.

 • Açık bankacılık, kişilerin, şirketlerinin banka verilerini güvenli bir şekilde analiz etmelerine izin vererek paralarını yönetmelerine yardımcı olmak için kişiselleştirilmiş, uyarlanmış bilgiler edinmelerini sağlar.
 • Açık bankacılığın desteklediği ürün ve hizmetler, insanların daha iyi bütçeleme, borç yönetimi, tasarrufları otomatikleştirme ve ürünleri karşılaştırmayı kolaylaştırarak mali kaynaklarını iyi yönetmelerini sağlar.
 • İnsanların yarısı (% 48) paralarını yönetmelerine yardımcı olması için yeni araçlar ve uygulamalar istediklerini söylüyor ve Open 2020, yenilikçilerin bu araçları geliştirilmesini teşvik etmek üzere tasarlandı.

Açık bankacılık, insanlara kendilerine göre uyarlanmış yenilikçi ürünlere erişmek için finansal veriler üzerinde kontrol sağlayarak finansal hizmetlerde devrim yapma, İngiltere bankacılık endüstrisini dönüştürme ve açma potansiyeline sahiptir.

2018’de başlatılmasından bu yana, açık bankacılık teknolojisi fintech yenilikçilerine bütçeleme, borç yönetimi, bankaları karşılaştırma / değiştirme, tasarrufları otomatikleştirme ve daha pek çok şey için son teknoloji araçlar yaratma kapılarını açtı.

Open 2020, insanlara, özellikle de finansal açıdan sıkıntı yaşayanlar, paralarını daha az tüketmeleri ve daha fazla kazanmalarını sağlamak için yola çıktı, bu yolda açık bankacılık verilerini kullanarak en etkili çözümler üreten FinTech’ler ödüllendirildi, böylece bu alandaki yeniliklerin hızlanması sağlanacak..  Kazanan firmalara aşağıdaki destekler verilmiştir.

 • Her biri 300 bin pounda kadar 12 ila 15 kazanan FinTech’lere fon sağlama,
 • Ürünlerinin ulusal dijital farkındalık kampanyalarında tanıtılması,
 • Ürün ve çözümlerinin hızlandırılması için uzmanlarca destek verilmesi.

Open Up 2020, Nesta Challenges tarafından yönetilmekte ve İngiltere’nin dünya lideri açık bankacılık gündeminin bir parçası olan Açık Bankacılık Uygulama Kurumu tarafından desteklenmektedir.

2 Ekim tarihinde sonlanan yarışma “Kişsel Finans Yönetimi, Tasarruf, Mevduat-Kredi ve Alternatifleri, Diğer” kategorilerindeki FinTech’leri seçti ve ödüllendirdi. Kazanan firmaları bu sayfadan inceleyebilirisiniz.

1969 yılında Kocaeli’de doğan Nesrin İlker Peker, 1991 yılında ODTÜ Matematik Bölümü’nden mezun oldu ve aynı yıl İş Bankası Bilgi İşlem Müdürlüğü’nde Yazılım Uzmanı olarak işe başladı. 2004 yılında Yazılım Geliştirme Müdürlüğü’nde Müdür Yardımcısı olan Peker, 2012 yılında Direktör olarak banka iştiraki Softtech A.Ş. de görevlendirildi. 20 yılı aşkın bir süre İş Bankası’nın kartlı ödeme sistemleri altyapı ve yazılımlarının geliştirilmesi konusunda yöneticilik yaptı. 2019 Ocak ayından itibaren kartlı ödeme sistemleri danışmanlığı vermektedir. Nesrin İlker Peker İngilizce ve Fransızca bilmektedir, evli ve iki çocuk annesidir.