CB Insights tarafından yayımlanan 2019 yılının üçüncü çeyreğine ait Küresel FinTech Raporu’na göre bu yılın üçün çeyreğine kadar olan yatırımların toplamı şimdiden 2017 yılının tamamını geride bırakıyor. Raporda öne çıkan noktalar şöyle:

Üçüncü çeyrekte FinTech yatırımlarının değeri 8,9 milyar dolara ulaştı. Şu ana kadar 2019 yılında gerçekleştirilen yatırımların toplam değeri ise 24,6 milyar dolar. 2017 yılının tamamında bu değer 18,8 milyar dolardı.

Üçüncü çeyrekteki veriler rekor yılı 2018’in gerisinde kalıyor. Bu çeyrekte bir önceki çeyreğe oranla yüzde 6 büyüme gözükse de geçtiğimizin yılın aynı dönemiyle karşılaştırdığımızda her çeyrekte bir düşüş söz konusu.

Yatırım anlaşmalarının adedi ABD’de düşüşteyken Asya’da yükselişte. ABD bu çeyrekte toplam 156 anlaşmayla son 3 yılın en düşük verilerini elde ederken Asya’da 152 anlaşma görüldü. Elbetteki Çin bu bölgede başı çekiyor.

Hindistan ve Çin Asya’daki liderlik için mücadele etmeye devam ediyor. Hindistan bu çeyrekte 674 milyon dolar değerinde yatırım görürken Çin’de bu değer 661 milyon dolar seviyesinde kaldı.

2019 yılında ‘challenger bank’ olarak adlandırılan yeni nesil bankalar şu ana kadar 3 milyar dolar değerinde yatırım topladı.  Sadece bu çeyrekte ise 1,3 milyar dolar yatırım gördü. Nubank’ın 400 milyon dolar değerindeki yatırımı, değeri en yüksek yatırım olarak dikkat çekiyor.

2019’un üçüncü çeyreği 6 yeni unicorn çıkarttı. Bunlar Hippoi Judo, Deposit Solutions, QuintAndar, Dave ve C2FO.

CB Insights’ın hazırladığı raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.