İsviçre merkezli Cornèrcard, Gemalto ve Visa ile ortaklığa giderek İsviçre’nin ilk biyometrik parmak izi okuyuculu kredi kartını duyurdu.

Cornèrcard Biometric Gold adı verilen kredi kartı, Thales tarafından dağıtılacak ve 100 Corner Bank müşterisine sunulacak. Biyometrik kredi kartı kullanılarak yapılacak ödemelerde herhangi bir ücret kısıtlaması olmayacak.

Oldukça düşük bir güç tüketecek olan kartın çalışması için herhangi bir pil gerekmiyor, işlemi tamamlamak için temassız POS terminalinden aldığı gücü kullanacak.

Kullanıcıların parmak izlerini Visa kredi kartına kaydettirmeleri için parmaklarını kart üzerinde yer alan sensöre dokundurmaları yeterli olacak. Kart, başarılı bir şekilde eşmele yapıldığını üzerindeki LED lamba aracılığıyla gösterecek.

Biyometrik kredi kartını kullanarak yapılan ilk işlem için PIN gerekecek. Sonraki ödemeler ise karttaki sensöre dokunularak kolay bir şekilde gerçekleştirilebilecek.

Cornèrcard Müdürü Davide Rigamonti, biyometrik ödeme kartının görünümünün benzersiz olduğunu ve üstün bir ödeme deneyimi sunduğunu söylüyor. Rigamonti’ye göre kart, modern tüketici tarafından günlük kullanıma uygun olacak.

İsviçre’nin ilk biyometrik kredi kartı olma özelliğini taşıyan kart, güvenliği artırırken ödeme işlemlerinin hızlanmasına imkan tanıyacak.